m HFN Distributie per satelliet lijkt wat overdreven voor ons kleine land met hoge breedband penetratie. Nederlandse organisatie werkt dan ook al jaren met een zelfontwikkeld netwerkdistributiesysteem. CinemaNet verstuurt z'n films via een eigen 20 Mb'rt/s ADSL2+-lijn naar de meeste van de bij hen aangesloten filmtheaters. De films worden vanaf een centraal punt met hoge bandbreedte verstuurd, waarbij het transport zo'n zes a tien uur duurt. Als de film op de speciale dropbox-server in het theater is aangekomen, krijgt het theater een e-mail dat de film op de server kan worden geladen. Het sy steem wordt nu verder uitgebouwd, zodat de film binnen de bioscoop verder kan worden afgehandeld met een door CinemaNet zelf ontwikkelde TMS. Het systeem van het Franse Smartjog, dat in Nederland bij Nedcipro en Pathé operationeel is, kan gebruik maken van zowel het Internet als satelliet. Het systeem bestaat uit een centrale Dell library server van acht of twaalf terabyte, die benaderbaar is via een browser, plus de bijbehorende distributiediensten. De aanbieding lijkt goed doordacht: een dergelijke opslagserver is immers in de bioscoop toch al nodig als centrale bibliotheek. Gofilex, dat middels de filmdienst in Nederland uitvoe ring geeft aan het collectieve filmtransport, is haar 'vans and cans'-business aan het ombouwen tot een digitaal filmtransport. Op twee locaties in Delft en Ede staat als proefopstelling een digitale filmkluis - een NAS van twee terabyte - waar films op kunnen worden bezorgd. On langs maakte Gofilex met een vernieuwde filmtransport- websrte een begin met de omslag, waarbij men zich nu nog op alleen trailers concentreert. Als in Maccsbox, het centrale boekingssysteem van de bioscoopbranche een boeking van een hoofdfilm wordt gemaakt, zal indien beschikbaar de trailer via de f ilmtransport-site download- baar zijn, maar natuurlijk alleen door een bioscoop die beschikt over digitale projectieapparatuur. Het systeem wordt beschermd door een aantal veilig- heidsdrempels: digitaal materiaal is alleen te down loaden indien men zich kan identificeren met een ter plekke aangemaakte unieke code. Binnenkort zullen alle Nederlandse bioscopen worden uitgerust met de digitale filmkluis en de filmdienst zal daarbij ook een eigen ster netwerkverbinding laten aanleggen, speciaal voor snelle bezorging van digitaal materiaal. Harddiskdistributie zal nog lange tijd naast andere systemen blijven bestaan. Misschien is in ons land voor de toekomst een gecombineerd systeem van het Internet en satelliet wel de beste optie. Internationale releases worden dan bij Gofilex in Zeist per Smartjog of satelliet bezorgd en door hen middels het eigen netwerk naar de digitale filmkluis in elke bioscoop verstuurd. De verwach ting is echter dat op de lange termijn internationale films rechtstreeks, waarschijnlijk per satelliet, bij de bioscoop worden bezorgd, zodat een dergelijk netwerk dan alleen nog maar voor nationale producties zal worden gebruikt. p: Filmhuis Plaats: Wassenaar Aantal zalen: 1 (Rabozaal) Aantal stoelen: 80 Stoelen: Jantje blauw van de Huizenga Group Formaat grootste scherm: 5 meter bij 2 meter Exploitant: Openbare Bibliotheek Voorschoten Wassenaar Bioscoopmanager: Renske Wijntjes Open sinds: 29 juni 2009 Projectoren: Een FP25D filmprojector met spoelen- toren (nieuw) Kassasof tware: niet van toepassing Bioscoopreclame: niet van toepassing Merken bij het buffet: wisselend De bioscoop is onderscheidend omdat: 'Het Filmhuis is gesitueerd in de bibliotheek.' Website: www.obvw.nl/filmhuis-wassenaar 'Christ, I spend way too much time on the internet.' (aftiteling Zack and Min Make a Porno)

Holland Film Nieuws | 2009 | | pagina 23