Voor elk wat wils HFN NL in aantocht HFN IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE/NL IN AANTOCHT Antoinette Beumer: 'Ik ben niets aan het nama ken, ik maak er mijn ge heel eigen film van.' ■WW?"* EB Nederlandse bewerking van Belgische hit De Nederlandse thriller Loft van regisseuse Antoinette Beumer is een remake van de gelijknamige Belgische hit uit 2008. Maar alle betrokke nen beklemtonen hun uiterste best te doen er een volkomen eigen, puur Nederlandse film van te maken. 'Bij de zoveelste Hamlet klaagt ook niemand dat het stuk al eerder is opgevoerd.' Door Robbert Blokland Een zwoele zomeravond begin juli, op het terras van het Muziekge- bouw aan het IJ. Het is een uur of tien, de schemer valt. De Neder landse thriller Loft zit halverwege zijn draaiperiode van veertig da gen. Vanavond wordt er een grote bruiloftsscène met 120 figuranten opgenomen. Hierna verhuist de hele karavaan naar België, waar de scènes worden opgenomen die zich in de kamer uit de titel afspelen. Regisseuse Antoinette Beumer neemt snel een paar happen van haar avondmaaltijd. 'Het is een Spartaans schema', erkent ze nuchter. 'Maar dat wisten we van tevoren.' De film moet in december in de bioscopen te zien zijn. 'En we draaien tijdens korte zomer nachten: we kunnen de nachtshots alleen maar draaien tussen elf uur 's avonds en half vijf 's ochtends. Daarna wordt het alweer licht.' En dan moet Beumer óók nog reke ning houden met het speelschema van Oranje, want de mannelijke cast wil de wedstrijden van het Nederlands elftal voor geen goud missen. 'Maar dat gaat wél van hun eigen vrije tijd af', voegt ze daar aan toe. Puzzelstukjes Al is het gegeven waar Loft om draait bekend, toch zijn de van avond aanwezige acteurs heel voorzichtig met het prijsgeven van het plot: 'Oh, je weet al dat er een lijk wordt gevonden?' Vijf getrouw de mannen delen gezamenlijk een chique loft, waar zij heimelijk hun verschillende minnaressen kunnen ontvangen. Op een ochtend ligt er een dode vrouw in het bed. Een van de mannen moet er meer van weten. Het Belgische origineel is met 1,2 miljoen bezoekers in eigen land de best bezochte productie ooit. De discussie of er een Neder landse remake moet komen, vindt Beumer niet meer zo interessant. 'Bij de zoveelste Hamlet klaagt ook niemand dat het stuk al eerder is opgevoerd', stelt ze. De regisseuse haat het woord remake ook. 'Letter lijk: namaken. Ik ben niets aan het namaken, ik maak er mijn geheel eigen film van.' De dialogen van het origineel zijn voor de Nederlandse versie herschreven door Saskia Noort. In eerste instantie had ze het idee om de mannen- en vrouwenrollen om te draaien: dus vijf vrouwen die een loft ko pen om vreemd te gaan en een dode man in bed aantreffen. Maar uiteindelijk be sloten de Nederlandse makers het originele plot zoveel mogelijk met rust te laten. 'Al heb ik het gevoel dat er in onze versie iets minder wordt uitgelegd', aldus Beumer. Bijgeloof Ook opvallend aan de Neder landse Loft is de casting. Alle grote filmtalenten tussen de twintig en de veertig die niet in De eetclub zitten Loft biedt Chico Kenzari zijn eerste hoofdrol (boven). De mannen van Loft (rechts). Foto's Sofie Silbermann. - die andere grote vaderlandse ensemblethriller van dit najaar - zijn te vinden in Loft. Van Komt een vrouw bij de dokter-sterren Barry Atsma en Anna Drijver via gerenommeerde toneelacteurs als Hadewych Minis, Fedja van Huêt en Gijs Naber naar Draadstaakter Jeroen van Koningsbrugge. De benjamin van de ploeg is Toneelgroep Amsterdam-acteur Chico Kenzari. De zevenentwintig- jarige speler was eerder te zien in rolletjes in De laatste dagen van Emma Blank en Flikken Maastricht. Loft\s wel zijn eerste hoofdrol op het witte doek. 'Het is een feest om op de set te staan met mensen als Fedja van Huêt, die toch één van mijn grote voorbeelden is', vertelt hij enthousiast. Kenzari speelt Tom, de charmeur van de vijf vrienden. 'Meer wil ik eigenlijk niet kwijt over hem', verontschuldigt hij zich. 'Dat is een soort bijgeloof van me: het leidt mij enorm af om mijn perso nages te gaan zitten analyseren. Bovendien is het voor het verhaal veel spannender als het publiek zo min mogelijk weet over de mannen.' Kenzari is sowieso tamelijk nuchter voor zijn leeftijd. Moordende con currentie onder jonge acteurs? 'Als je niet wordt gekozen voor een rol hoeft dat niets te zeggen over je au ditie', stelt hij. 'Het betekent hooguit dat jij niet aan het beeld voldoet dat de regisseur voor een personage in gedachten heeft.' Voor vakantie na de drukke draaiperiode van Loft heeft Kenzari geen tijd. Een dag na de wrap van de film reist hij naar het buitenland, waar hij met een stel vrienden de roadmovie Rabat gaat opnemen. Kroonprins Wie ook nauwelijks rust kent, is acteur Gijs Naber, die dit najaar in maar liefst vier films te zien is. Naast Loft is de negenentwintigja rige RO Theater-acteur te bewonde ren in de familiefilm Lang geluk kig, Vreemd bloed en Majesteit, waarin hij de rol van kroonprins Willem-Alexander vertolkt. 'Ik weet niet of dit hét jaar van Gijs Naber gaat worden,' lacht hij 'maar ik heb de afgelopen maanden wel veel plezier gehad.' De acteur is blij dat het RO Theater hem vrijheid geeft om aan filmprojecten mee te werken. 'Al heb ik nooit de ambitie gehad om een Bekende Nederlan der te worden. Ik ben al lang blij als mensen mij af en toe zeggen dat ze het mooi vinden wat ik heb gemaakt. Creatief zijn valt of staat toch bij de gratie van erkenning.' Naber speelt Rob, de meest zorgzame van de vijf vrienden die elkaar van moord verdenken. 'De man op de achtergrond waar de andere vier naar toe rennen als het mis gaat', verduidelijkt hij. Maar ook Naber wil niet veel over het plot vrijgeven. 'Loft heeft meer onderlig gende lagen dan mensen op het eerste gezicht zouden denken. Ik denk dat er zelfs kijkers zijn die aan het eind van de film nog steeds met vraagtekens blijven zitten.' Wit paard De zon is bijna onder aan het IJ. Cameraman Danny Eisen maakt zich ondertussen op voor de eerste take die vannacht gedraaid moet worden. Hij is één van de (weinige) overeenkomsten tussen de twee ver sies van Loft. De Belgische regisseur Erik Van Looy treedt op als produ cent en houdt als supervisor toezicht op het project (zie naschrift). In eerste instantie zou de Belg de Nederlandse variant zelf gaan regisseren. Maar hij zag hiervan af toen een Amerikaanse remake lonkte. Antoinette Beumer, net klaar met de opnamen van De gelukkige huisvrouw, wilde met alle plezier bijspringen. 'Het genre thriller had ik nog niet gedaan', grinnikt ze. 'Volgende films op het programma zijn een romantische komedie en een familiefilm.' Die twee projecten zijn momenteel in serieuze ontwikkeling. Als eerste staat na Loft een film op het programma gebaseerd op haar eigen succesvolle VPRO-kinderserie Willemspark. De nog titelloze 'romkom' wordt 'het antwoord op Alles is liefde', vertelt ze. 'De prins op het witte paard zit nu niet op een wit paard, maar naast je op de bank, al zo'n jaar of tien.' Dit project ontwikkelt Beumer samen met Marnie Blok (scena rioschrijfster van De gelukkige huisvrouw). Voor een van de hoofd rollen had ze haar zus Famke Jans sen gepolst. Maar die bedankte hartelijk voor de eer omdat die rol 'teveel paste in het imago waar ze in Amerika al jaren vanaf probeert te komen.' De enige wens die dan Q 19-08 Sterke verhalen, distributeur A-Film Entertainment 02-09 Vreemd bloed, distributeur A-Film Quality 02-09 Weemoed wildernis {doe), distributeur Amstelf ilm 02-09 Cest déja l'Été, distributeur EYE Verdwaald in het geh paleis (doe), distributeur Cinema Delicatessen Darwins verstekeling, distr. Benelux Film Distributors Tirza, distributeur Independent Films Ernst Bobbie en het geheim van de Monta Rossa, distribu teur A-Film Entertainment Foeksia de miniheks, distributeur Walt Disney Janine (doe), distributeur A-Film Quality Sinterklaas en het pakjes mysterie, distributeur E1 Schemer, distributeur Independent Films Briefgeheim, distributeur A-Film Entertainment Lang gelukkig, distributeur Independent Films Majesteit, distributeur A-Fili Quality Vlees, distributeur EYE Sint, distributeur A-Film Entertainment Richting West, distributeur A-Film Quality De eetclub, distributeur Benelux Film Distributors Het geheim, distributeur A-Film Entertainment Dik Trom, distributeur Benelux Film Distributors 'Zou dat niet plezant zijn, zo'n plaats waar ge tijd kan stelen?' (Filip Peters als Vincent in Loft) 'Neemt u graag risico's?' (Jan Decleir als Ludwig Tyberghein in Loft)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 18