Kijkwijzer-probleem in grensstreek ACHTER DE SCHERMEN Van Teese- ling: 'Ik ken ver halen van kinderen die met hun ouders door de po litie uit de bioscoop zijn gezet.' Minderjarigen wijken uit naar België bij zestienplus-films Kijkwijzer wordt strikt nageleefd door de Nederlandse bioscopen. Heel anders is het bijvoorbeeld in België, waar jongeren met gemak binnenkomen bij films voor boven de zestien. De bioscopen in de grensstreek ondervinden daar hinder van. 'Pas met concrete cijfers komt het probleem op de agenda.' Door Robbert Blokland 'Dan gaan we de grens wel over! In België doen ze niet zo moeilijk!' Dat soort geluiden zouden bioscoopbazen in het oosten en zuiden des lands steeds vaker te horen krijgen als zij minderjarigen de toegang tot zestienplus- films ontzeggen. Waar de classificaties van Kijkwijzer in Nederland de afgelopen jaren met redelijk harde hand zijn gehanteerd, blijkt het in België aanzienlijk gemak kelijker te zijn om een titel te kijken die volgens de over heid niet voor jouw ogen is bedoeld. Een rondvraag langs de theaters aan de grens leert in elk geval dat het probleem niet speelt in Nederlandse bioscopen die zich in de buurt van Duitsland bevinden. 'In Duitsland synchroniseren ze de films na', legt Robert Frasa van CineStar in Enschede uit. 'Daar zit geen en kele Nederlander op te wachten.' Veel problemen met het ontzeggen van de toegang aan minderjarigen heeft CineStar niet. 'Mensen vinden de regels soms belache lijk, maar ze maken ons nooit verwijten. Men weet hoe de regels in Nederland werken.' Verbaasd De bedrijfsleiding van Minerva Maastricht verwijst voor enig commentaar door naar het hoofdkantoor van Pathé dat Minerva onlangs overnam. Marketingmanager Youry Bredewold reageert verbaasd als de vraag hem wordt voorgelegd. 'Uit de cijfers kunnen we geen pro blemen opmaken,' stelt hij. 'Maar dat kan ook te maken hebben met het feit dat alle bioscopen dit jaar hebben geplust door Avatar. Misschien was die plus wel hoger geweest als we Kijkwijzer minder streng hadden toege past. Maar harde bewijzen daarvoor hebben we niet.' Dat is precies het probleem, bevestigt directeur Ron Sterk van de Nederlandse Vereniging van Bioscoop exploitanten (NVB). 'Het is niet hard te maken met concrete cijfers', legt hij uit. 'Maar we ontvangen de signalen inderdaad al langere tijd. Het onderwerp komt regelmatig naar voren in overleg met de diverse spelers in het veld.' Het probleem deed zich bijvoorbeeld in enige mate voor bij The Dark Knight, waar Nederlandse jongetjes van dertien en veertien jaar ook heen wilden. 'Als ze een paar kilometer verder rijden, mogen ze gewoon naar binnen. Dat is een grote ergernis bij veel bioscopen aan de grens.' In België is de regelgeving op het gebied van leef tijdscontrole minder streng, aldus Sterk. 'Maar ik heb geen idee wat we daar in Nederland aan kunnen doen', beaamt hij. 'We kunnen moeilijk hier de regels loslaten of minder streng gaan controleren.' Pleidooi Bij het NICAM houdt Buro240a zich bezig met het naleven van Kijkwijzer in de bioscopen. Woordvoerder Willem van Teeseling heeft ook van het probleem gehoord. 'In Europa mogen landen zelf invulling geven aan dit soort regels', legt hij uit. Er zijn wel Europese richtlijnen, maar landen kunnen zelf bepalen in hoeverre zij die volgen.' Bioscopen in Brabant en Limburg ondervinden vooral concurrentie van Antwerpen, zo hoort de zegsman uit het veld. 'Van Duitsland valt weinig te duchten omdat het nalevingsbeleid daar streng is', stelt hij. Nederland pleit in Europees verband al langere tijd voor eendui diger Europese wetgeving op dit gebied, onder meer via Eurocommissaris Neelie Kroes die dit onderwerp in haar pakket heeft. 'Maar alleen zo'n pleidooi betekent nog niet dat er ook een oplossing komt', relativeert de zegsman. Eenheid De eenheid van beleid is op dit gebied heel ver te zoe ken in Europa. 'Duitsland en Zweden hebben bijvoor beeld een erg strikte regelgeving. In Zweden mag je films en videogames die je via het Internet hebt besteld alleen afhalen bij het postkantoor met een legitimatie.' In Frankrijk is de classificatie zelf heel soepel, maar worden de regels wel met harde hand nageleefd. 'Ik ken verhalen van kinderen die met hun ouders door de politie uit de bioscoop zijn gezet. Dat is iets dat in Nederland bij mijn weten nog niet is gebeurd', aldus Van Teeseling. Eigenlijk zou iemand een onderzoek moeten initiëren naar het onderwerp, al is dat nog niet concreet ge beurd. 'Wanneer je kunt aantonen dat deze verschillen Nederlandse bioscopen bij de grens bijvoorbeeld een kwart van hun klanten kost, dan wordt het onderwerp meteen een stuk concreter', stelt Van Teeseling. Hier sluit in elk geval grootste bioscoopexploitant Pathé zich bij aan. 'We zijn dit soort kwesties liever voor dan dat we over een tijdje voor voldongen feiten staan', meent marketingmanager Bredewold. 'As of next Monday, no parent will be permitted to see qn R-rated movie, unless accompanied by a kid.' (Winchell in North)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 22