Last action hero E HFN COLUMN Is dit voor mij een pijnlijke vraag om dat ik zelf ook geen twintig meer ben? Kiki Jollema 'I think a man does what he can, until his destiny is revealed.' (Tom Cruise als Algren in The Last Samurai) Misschien mag ik het niet hardop zeggen gezien de zeer teleurstellende boxoffice in de Verenigde Sta ten en de neersabelende kritieken in ons eigen land maar: 'Ik heb me prima geamuseerd bij Knight and DayV Iedereen mag er van alles van vinden en over zeggen, maar ik vond het gewoon een leuke film: 110 minuten lang ongecompliceerd entertainment. Persoonlijk vond ik de combinatie van Tom en Came- ron prima werken. Ze doen niet jonger en flitsender dan ze zijn en gaan met een heerlijke dosis zelfspot en vet aangedikte karakters heerlijk 'over the top' het avontuur in. Een actiefilm met een lekkere dikke knipoog. Tom als ontzettende clichéversie van de actieheld, die met meerdere vijanden tegelijkertijd kan afrekenen terwijl hij de dame in nood geruststelt en redt. Maar de afgelopen weken begin ik, door berichten in de media, ongerust te worden, was dit Toms last action hero? Want nu bekend is geworden dat een studio weigert de door Tom gevraagde gage te betalen (twintig miljoen dollar voor de hoofdrol in Edwin B. Salt) en de tegenvallende lage boxoffice van Knight and Day lijkt het ineens nodig om, onder andere via het Internet, de discussie aan te wakkeren dat Toms jaren aan de top voorbij zijn... Het zal toch niet blijven bij Top Gun, Days of Thunder, Mission: Impossible, Minority Report, The Last Samurai, Collateral, War of the Worlds, Va/kyrie en Knight and Day? Ze zijn toch niet allemaal in een klap vergeten dat Tom één van de grootste boxoffi ce-magneten van de laatste twintig jaar is? Dat zijn films wereldwijd samen ruim 7,5 miljard opbrachten? Tja, blijkbaar wel en de grote vraag schijnt nu te zijn: Is Tom te oud geworden voor een rol als actieheld? In pure paniek wordt er direct gesproken over het aanpassen van het scenario van Mission: Impossible 4 (dat volgens mij net af is). Het lijkt erop dat ze Ethan Hunt, op een Indiana Jones achtige manier, willen degraderen tot mentor, zodat Tom nog even een frisse, jonge (en natuurlijk vooral goedkopere) actieheld de wereld in kan jagen. Natuurlijk is Tom de jongste niet meer en zijn verjaardagstaart lijkt inmiddels een grote bosbrand (48 kaarsjes), maar te oud? Kom op zeg! Stallone blaast met zijn opgebla zen hoofd 60 kaarsjes uit, mag dan nog een Rocky maken en krijgt daar zelfs nog (hoe is het mogelijk) positieve recensies op. Schwarzenegger kreeg nog een Terminator 3 en zit deze zomer weer in Stall- lone's (ze houden elkaar in stand!) The Expandables. Sir Sean Connery speelde met 69 kaarsjes op z'n taart nog naast de 39 kaarsjes minder tellende Catherine Zeta-Jones in Entrapment en Tom is nu ineens te oud voor een rol naast Cameron in Knight and Day? Hou toch op! Ik vind het ook slim dat hij zich niet meer laat strikken voor films als Top Gun 2. Dat kan ook alleen maar tegenvallen na dat lek kere jonge rebelse Tommetje in deel een! Hij doet gewoon lekker Top Gear in plaats van Top Gun. Veel slimmer en zeker omdat hij zich, als een snelle en flitsende actieheld, naar de eerste plaats rijdt in het onderdeel 'Stars in a reasonably priced car'. Maar om nu 'nee' te zeggen tegen Top Gun 2 en direct over te gaan op de mentor- en vaderrollen vind ik persoonlijk wel wat overdreven! Of word ik gewoon te oud? Snap ik het ook niet meer? Is dit voor mij een pijnlijke vraag omdat ik zelf ook geen twintig meer ben? Is Tom wel écht te oud en moeten we ons niet langer vasthouden aan het heerlijke nostalgische gevoel van de knappe actieheld uit Top Gun, Days of Thunder en Mission: Impossible? Is het onbelangrijk dat Knight and Day'm Nederland de hoogste nieuwe binnenkomer was in de premiè- reweek en ik me prima vermaakt heb bij de film? Foto Zij van Heij Fotografie. Maakt het niet uit wat ik wil en gaat het om wat het grote (puber)publiek wil? Maar wat willen ze dan? Dat Tom alleen nog maar rollen gaat spelen als scheldende, kalende, zwaarlijvige oudere man? Dat kan toch ook de bedoeling niet zijn. Nog even en ze noemen hem Les Grossman en geven hem een eigen film! Holy f... is dat Toms destiny? Tm too old for this shit, too.' (Mei Gibson als Martin Riggs in Lethal Weapon 4)

Holland Film Nieuws | 2010 | | pagina 24