Afscheid van een rondreizende cinefiel HFN Op locatie IN THE PICTURE IN THE PICTURE/OP LOCATIE 'Exploitant zijn kun je ook niet le ren. Zoiets zit je in het bloed: dat ben je of dat ben je niet/ 'Heb je wel eens in de ogen ge keken van een kindje dat met een rood koppie van opwinding uit een film komt?' Bioscoopexploitant Frank Romijn neemt na 50 jaar afscheid Frank Romijn uit Veenendaal was tientallen jaren ver antwoordelijk voor een van de succesvolste reizende bioscopen van Nederland. Maar na een halve eeuw in het bioscoopvak stopt de 67-jarige cinefiel ermee. Begin november vertoont hij in het Gelderse Zelhem zijn laatste film Hachi. 'Dan kan ik na de voorstelling net doen alsof de bezoekers om mijn afscheid huilen.' Door Robbert Blokland Een gesprek met Frank Romijn is een enerverende erva ring. Noem een gehucht in Nederland en er volgt een minutenlange anekdote vol ontroering (over de blije ver wondering van jonge bioscoopgangers) of irritatie (over etterende pubertjes, een belangrijke reden om geen tienerfilms meer te draaien). De 67-jarige Veenendaler is bovendien een lopende encyclopedie, die van bijna elke film weet wanneer hij hem waar gedraaid heeft. En met een beetje geluk ook nog hoeveel kaartjes hij toen heeft verkocht. 'Back to the Future in Workum? Dat was in april 1986 volgens mij... 147 betalende bezoekers!' Okay, erkent Romijn lachend, dat laatste heeft hij opgezocht in een van zijn illustere notitieboekjes. 'Vroeger moest je nog de nummers van alle verkochte kaartjes aan de NBB doorgeven. Ik heb al die schriftjes bewaard.' Magisch medium De onvoorwaardelijke liefde voor de bioscoop werd hem niet met de paplepel ingegoten. Integendeel, zijn vader was sigarensorteerder en zijn broer werkt in een autobe drijf. Kleine Frank was de enige die werd betoverd door het magische medium. Zijn eerste film? 'Iets met Eddie Constantine. En een film met Franz Lehar volgens mij. Ik zat elk weekend in de bioscoop in Rhenen: 's middags betaalde je 60 centen, voor de avondvoorstelling 80.' Alleen als er films voor achttien jaar en ouder werden vertoond, moest de puber de zaal uiteraard verlaten. De vaste klant kreeg al snel zijn eerste baantje aan geboden in de bioscoop. Hij begon als ouvreur, maar behaalde in no-time zijn diploma A als operateur. Het papiertje hangt nog steeds bij hem thuis aan de muur. 'Werken in de bioscoop betekende ook wel aandacht van de meiden', grinnikt de cinefiel. Sterker nog: hij ontmoette zijn vrouw in het theater. 'Zij zat regelmatig in de zaal met haar vlam. Ik respecteerde dat uiteraard. Maar zag mijn kans wel schoon toen ik hoorde dat het uit was gegaan.' In april 1979 sloot de bioscoop in Rhenen zijn deuren. Daarna kreeg Romijn een vaste baan bij de technische dienst van KPN. In de weekeinden kluste hij bij als ope rateur bij de reisbioscoop van Evert Wierda uit Schijndel. Deze trok met zijn mobiele projector het hele land door om films te vertonen in buurthuizen en sportcentra van dorpjes die geen eigen vaste filmhuizen hadden. 'In de jaren zestig telde Nederland maar liefst vijftien van die reisbioscopen', vertelt Romijn, na een van zijn vele aante keningenboekjes te hebben geraadpleegd. Nooit verzaken Zeven jaar later, toen Van Leeuwen wilde stoppen met zijn mobiele cinema, nam Romijn de exploitatie over. Elke woensdag, zaterdag en zondag zette hij zijn apparatuur op in Wapenfeld, Garderen, Voorthuizen, Bunnik, Hoen- derloo of Elburg om tientallen mensen een leuke middag te bezorgen. In die vijfentwintig jaar heeft hij nooit een keer verzaakt. 'Al vroor het dat het kraakte, of al vielen de mussen dood van het dak: een afspraak kom je na', was zijn heilige adagium. Hij programmeerde vooral hits die hij zelf leuk vond. 'Het was fijn dat de NVB-cijfers de laatste jaren gemakkelijker te raadplegen waren', vertelt hij. 'Vóór die tijd konden distributeurs je nog wel eens iets op de mouw spelden.' Op een gegeven moment stopte Romijn met het vertonen van actiefilms, omdat die vooral 'lamstralende etterbak kies trokken die alleen maar wilden donderjagen. Als je mij irriteert met je gedrag, irriteer je ook andere kijkers die de film wél willen zien.' Afgezien daarvan heeft Romijn nog nooit een keer spijt gehad van zijn eigenaardige hobby. 'Potverdikkie!' roept hij hartstochtelijk. 'Heb je wel eens in de ogen gekeken van een kindje dat met een rood koppie van opwinding uit een film komt? En je dan uit de grond van zijn hart be dankt voor de leuke middag? Iets mooiers is er eigenlijk niet in het leven. Dan kan je dag niet meer stuk.' Het is mooi geweest Toch zet Romijn er na een halve eeuw in het filmbedrijf een punt achter. Hij maakte deze maanden een laatste tour met de vrolijke musical Mamma Mia! en het ontroe rende hondendrama Hachi. De laatste voorstelling is op vrijdag 9 november in cultureel centrum De Brink in het Gelderse plaatsje Zelhem. 'Als iedereen dan na afloop huilend de zaal verlaat, kan ik doen alsof ze droevig zijn over mijn afscheid', grinnikt hij. Zijn besluit wordt ener zijds ingegeven door de voortschrijdende digitalisering: de aanpassingen zouden hem teveel geld en tijd kosten. Bovendien begint het reizen de bijna 68-jarige Veenen daler steeds zwaarder te vallen. 'Je krijgt er enorm veel energie van, maar dit vak vergt fysiek ook veel van een mens', legt hij uit. 'De projector opzetten, het scherm uitklappen, stoelen slepen. Het is na een kwart eeuw rondreizen mooi geweest.' Zijn twee dochters voelden er niets voor de zaak over te nemen. 'Exploitant zijn kun je ook niet leren. Zoiets zitje in het bloed: dat ben je of dat ben je niet.' Hoeveel mensen Romijn de afgelopen vijfentwintig jaar heeft mogen ontvangen in zijn reisbioscoop, durft hij niet te zeggen. Ook welke titel de meeste bezoekers heeft getrokken, is lastig te beantwoorden. 'Maar de Deense film Hodderis mij het meeste bijgebleven', bekent hij. 'Een heel aandoenlijk verhaal over een jongetje dat de wereld wil redden.' Jarenlang is Romijn tevergeefs op zoek geweest naar de dvd. Als iemand hem nog in de kast heeft liggen, zou dat een ideaal afscheidsca deau zijn, zegt hij lachend. Zijn favoriet? 'WestSide Story. Draaide toentertijd 95 weken onafgebroken in Du Midi in Amsterdam. Ik programmeerde hem vaak aan het einde van het seizoen, puur voor mijn eigen plezier.' Bang voor het grote zwarte gat is Romijn niet. 'Ik blijf als boeker werken voor Calypso in Wijk bij Duurstede. Maar ik denk dat mijn vrouw het ook leuk vindt als ik na 50 jaar weer wat vaker thuis ben.' Voor de laatste speeldata (of als iemand toevallig de dvd van Hodder heeft): www.reisbioscoopromijn.nl. Frank Romijn en zijn favoriete Film: West Side Story. Service in Veghel Bezoekers aan het Slokdarmfestival in Veghel konden in juni al proeven van een nieuwe bioscoop. Exploitant Patrick Brinkman heeft in de herfstvakantie de Ser vicebioscoop Veghel geopend, een complex met vier zalen met ruim 400 stoelen op de aardappelzolder van het voormalige CHV-complex aan de Noordkade in Veghel. Vooral de unieke sfeer van het ongepolijste bedrijfspand, dat ook onderdak biedt aan museum SIEMei, sprak Brinkman erg aan. 'De bedoeling is om het karakter van dit bijzondere onderkomen te behou den, maar tegelijk te voldoen aan de hoge kwaliteits eisen van de bezoekers. Dat is de uitdaging.' De foyer krijgt een industriële uitstraling en de spanten zullen te zien blijven in de zalen. 'We kunnen wel zeggen dat dat uniek is in Nederland. Elke andere bioscoopdirec teur zou zeggen, eruit met die spanten, ik juist niet. Ik omschrijf het altijd zo: we luisteren naar het pand en besluiten dan hoe we het gaan bouwen en niet an dersom.' Gouda spoort naar nieuwe bioscoop Naast het NS-station van Gouda verrijst een nieuwe bioscoop. Dat wordt de nieuwe plek van de Arcade-bi oscoop die daarmee verdwijnt uit de voormalige kazer ne in de Agnietenstraat waar hij ruim vijfentwintig jaar lang heeft gezeten. Arcade groeit hiermee van drie naar zes zalen en van 361 stoelen naar ruim 900. De nieuwe bioscoop wordt deel van het ontwikkelingsge bied de Spoorzone die de verbindende schakel moet worden tussen het station en de historische binnenstad van Gouda. Arcade is onderdeel van de Stichting Schouwburgcomplex Gouda en schouwburgdirectrice Nel Oskam liet in de plaatselijke pers weten zeer blij te zijn met de nieuwbouw. 'Het is een perfecte plek. Het ligt vlakbij het station, de binnenstad en er is genoeg parkeerruimte voor auto's en fietsen. De bioscoop zal een grote aantrekkingskracht op de hele Goudse regio gaan uitoefenen.' Als alles goed gaat kunnen de be zoekers eind 2013 zo vanuit de trein in de film stappen. 'Say goodbye to the nice boys, Krupke.' (Simon Oakland in West Side Story) 'Look, you don't have to wait anymore. He's not coming back.' (Jason Alexander als Carl in Hachi)

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 15