De wonderen zijn de wereld niet uit m HFN NL in aantocht IN PRODUCTIE IN PRODUCTIE/NL IN AANTOCHT Sombo gaart: 'Het wordt in eerste instantie een span nende en grappige avonturen film voor het hele gezin' ED Op de set van Koning van Katoren Na het succesvolle Oorlogswinter moet komende kerst ook Koning van Katoren, het volgende verfilmde boek van Jan Terlouw, volle bioscoop zalen gaan trekken. Aan regieveteraan Ben Sombogaart de taak om hoofdpersoon Stach in beeld overtuigend tegen draken, tovenaars en wandelende kerken te laten strijden. 'We hadden deze film zes jaar geleden nog niet op deze manier kunnen maken.' Door Robbert Blokland Er zijn maar weinig Nederlandse jeugdromans die zo'n lange en suc cesvolle geschiedenis kennen als Koning van Katoren. Het verhaal, dat politicus Jan Terlouw in 1971 schreef, vertelt over de zeven tienjarige Stach, die de gestorven koning van het land Katoren wil op volgen. Maar de zes zure ministers die de macht hebben, voelen daar niets voor. Zij geven Stach zeven onuitvoerbare opdrachten, die de jongen moet volbrengen vóórdat hij op zijn achttiende de troon kan bestijgen. Terlouw gaf het moderne sprookje een duidelijke dubbele laag mee: elke opdracht staat voor een be langrijk maatschappelijk probleem. Eigenlijk werden in het verhaal de politieke ideeën van D66 duidelijk uitgelegd aan het jonge lezerspu bliek. Het boek kreeg in de loop der jaren tientallen drukken en werd onder meer bekroond met een Gouden Griffel en een aantal Europese jeugdboekenprijzen. Er volgden meerdere musical- en toneelbewerkingen en zelfs een vervolgboek. Actueel En nu is er dus, na tien jaar 'deve- lopment heil', eindelijk de verfil ming die - als het aan producent Kees Kasander en distributeur Benelux Film Distributors ligt - de grote kersthit van 2012 gaat worden. Aan het roer van de grootschalige onderneming staat regisseur Ben Sombogaart, die met titels als Abeltje, Pluk van de Pet- teflet en Kruistocht in spijkerbroek een van de succesvolste jeugd boekenverfilmers van Nederland genoemd mag worden. 'Het wordt in eerste instantie een spannende en grappige avonturenfilm voor het hele gezin', vertelt hij begin weg te lang geworden.' Sombogaart en zijn crew draaiden ruim zeven weken op verschillende plekken in Italië, 'leder gebied waar Stach komt, heeft zijn eigen taal, uitstraling en kleding', vertelt de regisseur enthousiast. 'We wilden elk onderdeel van het verhaal zijn eigen gevoel en look meegeven. Al speelt het verhaal zich wel nadrukkelijk in het heden af, niet in een middeleeuws-achtig tijdperk. Stach maakt gebruik van een mobieltje en een laptop.' De makers hebben daarvoor gekozen om vooral de actualiteit van het verhaal te benadrukken. 'De stad Smook, die worstelt met een draak die symbool is voor de enorme milieuveront reiniging, is een soort Tsjernobyl geworden', noemt Sombogaart als voorbeeld. Toveren met de com puter Over het feit dat drie juni op een draaidag in Dordrecht. De Zuid-Hollandse gemeente gaat in de film door voor een deel van Uikumene, de stad die in het verhaal worstelt met een veelvoud aan kibbelende religies. 'Al zijn de gedachten die Terlouw veertig jaar terug op papier zette nog steeds actueel en willen we ze ook recht doen, we hebben wel twee opdrachten van Stach geschrapt. Anders was de filmversie simpel- Regisseur Ben Sombogaart bekijkt de op namen met een deel van de crew (links). Mingus Dage/et als Stach (rechts). generaties en dus miljoenen mensen zich een eigen beeld hebben gevormd van Stach, de zure ministers en de plagen van Katoren, maakt de regisseur zich niet al te druk. 'Het gaat er om dat de sfeer van het verhaal klopt, dat we de ziel van Koning van Katoren in plaatjes weten te vatten. En dat gaat ons volgens mij best goed luk ken.' Schrijver Jan Terlouw (inmid dels 80) is vanaf de zijlijn ook als adviseur bij het project betrokken. De eerste plannen voor een verfil ming verschenen tien jaar geleden in de media: eerder waren Martin Koolhoven (Oorlogswinter) en Paula van der Oest (Black Butter- flies) aan het project verbonden. Het leek vooral ondoenlijk om het fantastische verhaal, vol mythische wezens, verschillende locaties en grote massascènes, voor het budget van ruim vijf miljoen euro overtuigend in beeld te brengen. 'Je staat er versteld van wat je tegenwoordig uit de computer kunt toveren: in dat opzicht zijn we alweer veel verder dan zeven jaar geleden, toen producent Kees Kasander en ik Kruistocht in spij kerbroek verfilmden'legt Sombo gaart uit. Hij erkent dat 'sommige effecten in die film er wat rommelig uitzagen. Maar tegenwoordig zien scènes er met minder kosten al enorm goed uit. Mensen zullen zich echt achter de oren krabbelen en afvragen hoe we die kerken van Uikumene door een Bijlmerachtige flatwijk hebben laten schuifelen.' Gerenommeerd en onbekend Behalve de effecten en de regie is ook de casting van cruciaal belang voor de Katoren-f\\m. Voor de zure ministers en de burgemeesters van de diverse steden vroeg Sombo gaart gerenommeerde toneel acteurs als Sabri Saad El Hamus (minister van beleid), Gerardjan Rijnders (oorlog), Catherine ten Bruggencate (burgemeester van Equilibrië) en Frits Lambrechts (burgemeester van Smook). Maar voor de twee hoofdrollen koos hij voor relatief onbekende namen: Mingus Dagelet en Abbey Hoes. Dagelet (20, zoon van) was eerder te zien in de serie Overspel en de Carry Slee-verfilming Razend. Abbey Hoes (18, geen familie van) speelde eerder onder meer in de Slee-film Razend en de series Vrijland en Peuten II. Beide hoofdrolspelers kenden het boek overigens niet voordat ze au ditie deden voor de rollen. 'Ik had er zelfs nog nooit van gehoord', grinnikt de charmante Dagelet. 'Maar zodra ik het uit had, stond het direct boven aan mijn lijst met lievelingsboeken.' De acteur omschrijft Stach als een 'heel open, spontane jongen, heel direct, totaal niet verlegen. Hij is wel iemand die ik heel graag zou willen zijn.' Een soort broer en zus Dagelet, die in september aan de Toneelschool van Maastricht begint, geniet met volle teugen van zijn eerste grote hoofdrol. 'Dit is toch in alle opzichten een droom- project', zegt hij. 'Een rol bemachti gen in zo'n grote spectaculaire film en draaien op de meest exotische locaties.' Alleen het spelen voor een green screen waar later de effecten nog in geplakt moeten 08-11 Milo, distributeur Benelux Film Distributors 15-11 Het meisje en de dood, distributeur Benelux Film Distributors 22-11 Alles is familie, distributeur A-Film Distribution 22-11 Droom daad (doe). distributeur Amstelf ilm 05-12 Koning van Katoren, distributeur Benelux Film Distributors 06-12 SolLewitt (doe), distributeur Amstelfilm 12-12 De groeten van Mike!, distributeur A-Film Distribution 20-12 Het bombardement, distributeur Dutch FilmWorks 20-12 De baby (doe), distributeur Cinema Delicatessen 10-01 Lilet Never Happened, distributeur Amstelfilm 30-01 Nijntje de film, distributeur Warner Bros. 31-01 Verliefd op Ibiza, distributeur A-Film Distribution 13-02 Bobby en de geestenjagers, distributeur Paradiso 14-02 Ushi Must Marry, distributeur Dutch FilmWorks 21-02 App, distributeur Just Film 07-03 Boven is het stil, distributeur Cinéart 21-03 &ME, distributeur Cinéart 21-03 Valentino, distributeur A-Film Distribution 27-03 Spijt, distributeur Just Film 13-06 Leve boerenliefde. distributeur Dutch FilmWorks 05-09 Chez Nous, distributeur Benelux Film Distributors 12-09 Smoorverliefd, distributeur Dutch FilmWorks 'Did they run out of knights?' (Johnny Flynn als Dolf Vega in Kruistocht in spijkerbroek) 'Don't try this at home!' (Mingus Dagelet als Bart in Razend)

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 20