Toekomstmuziek met reële potentie EVENEMENTEN Nederlandse livestreamprimeur smaakt naar meer Het haalde het Achtuurjournaal van de NOS, het Carré-concert van zangduo Nick Simon dat vorige maand live werd gestreamd naar 55 bioscopen. Niet eerder gebeurde dat in Nederland op een dergelijk grote schaal met een Nederlandse artiest. Het bleek een succes. In de snel uitverkochte zalen zagen bijna 20.000 mensen de albumpresentatie. Kuppens: 'Mensen zag je eerst onwennig rondkij ken... Uiteindelijk zag je iedereen meedeinen en jui chen.' ED Nick Simon in Carré. Foto Ca- rolien Sikkenk. Door Alice Scheiuit Voorstellingen streamen is niet nieuw. Sinds een paar jaar worden populaire voorstellingen van toonaangevende ge zelschappen naar Nederlandse bioscopen gehaald, zoals Russisch ballet en opera uit New York. Vaak onbereikbaar, want de reis is te ver en de kaartjes te duur. Bovendien is het maanden van tevoren uitverkocht. Robbie Williams en The Red Hot Chilli Peppers zijn andere voorbeelden van bijzondere concerten die live werden gestreamd naar meer dan duizend bioscopen wereldwijd. Uniek Pathé, één van de bioscopen die alternatieve content aanbiedt, was betrokken bij het productieproces van het Nederlandse initiatief. 'Heel spannend', zegt eventmanager Kyra Kuppens. 'Voor het eerst waren we niet alleen de ontvangende partij. Met alle risico's van dien, want Nederland is klein. Concerten zijn hier niet onbereikbaar. Je moet dus echt goeie artiesten hebben waar vraag naar is. Zoals Nick Simon.' Angela van Kalsbeek, producente bij Carré, benadrukt het belang van het unieke karakter. 'We hebben gekozen voor een albumrelease in combinatie met ons 125-jarig jubileum. Dat hebben we gepromoot als een éénmalig iets en daarmee schaarste gecreëerd.' Voor Paul Jong van het artiestenbureau van Nick Simon was het een nieuwe promotieaanpak: 'De jongens zijn vooral populair in de provincies. Maar we hebben nu geen regiotours ge daan. En expres niet gesproken van een concert, maar van een beleving: je bent erbij.' Polonaise De livebeleving kreeg een extra dimensie met de exclu sieve kijkjes achter de schermen. Op de rode loper wer den BN'ers geïnterviewd, die zich soms rechtstreeks tot het bioscooppubliek richtten. Verder bracht de aange paste cameraregie het geheel dichterbij. Kuppens: 'Een snelle dvd-registratie is ongeschikt. Het moet wel filmisch overkomen. Dus werd er heel mooi in- en uitgezoomd. Je zag de zweetdruppeltjes parelen.' Jong: 'De jongens vonden het spannend. Hoe gaat het bioscooppubliek reageren? Maar in de pauze hoorden 'Als je in de zaal zelf zit, beleef je het wel intenser. Maar je hebt toch wel het idee dat je er bij bent' (Bezoekster CineMec) we al verhalen over polonaises.' In Tuschinski merkte Kuppens aanvankelijk een afwachtende houding: 'Mensen zag je eerst onwennig rondkijken. Mag ik wel meezingen en klappen? Uiteindelijk zag je iedereen meedeinen en juichen.' Begin ontdekkingsreis Zowel Carré als Nick Simon dromen ervan om de mu ziek de grens over te streamen. Volgens Bolke Burnaby Lautier van United Broadcast Facilities is er technisch veel mogelijk. Met zijn team nam hij, naast KPN en Gofilex, de techniek voor zijn rekening. Maar hij stond vaak voor hetere vuren. 'Het vermaarde hardrock- concert The Big Four bijvoorbeeld, dat vanuit Bulgarije wereldwijd werd gestreamd naar 950 bioscopen. Deels gemonteerd, deels live. Dan krijg je dus te maken met verschillende tijdzones en delays. Om dat voor elkaar te krijgen, moet er één technische standaard in de bioscopen zijn.' Dat vindt ook NVB-directeur Ron Sterk. 'We staan aan het begin. Er is nog veel te ontdekken. Wil Nederland klaar zijn voor een volgende stap, dan moeten bioscopen zich organiseren om events kostenefficiënt te realiseren. En exploitanten moeten zelf marketing gaan doen.' Pathé gaat verder investeren in events, zegt Kuppens: 'Je trekt een publiek dat anders niet zou komen. Wij willen overal live kunnen, en gaan zoveel mogelijk zalen faciliteren.' Ze ziet kansen bij de zakelijke markt. 'Denk aan TEDx dat buitenlandse sprekers op het doek toont. En wij hebben voor studenten een openhartoperatie live gestreamd. Onze volgende stap? Veel meer live in 3D!' Wat zijn de technologische ontwikkelingen die de livestreambusiness gaan veroveren? Sterk en Burnaby Lautier voorspellen de opkomst van 4K: beelden in ex treem hoge resolutie. Een techniek die bij bioscoopfilms al wordt toegepast. Maar, zo zegt Burnaby Lautier: 'live schakelen en vervolgens transporteren, dat is nieuw. En voor ons bij United een doel om in de nabije toekomst te realiseren.'

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 27