50 jaar Bond ^li m COLUMN Of hij toch nog ie mand zijn suite heeft laten be wonderen behoort tot de gehei men van het Amstel Hotel. S;; ■H 'üKlÜMM Max van Praag Bond is weer in het land. De enige echte zekerheid in het bioscoopbedrijf. En dat iedere paar jaar. En al precies een halve eeuw lang. Dat maakt dat 's werelds meest stijlvolle geheim agent dit jaar dus ook jarig is. De eerste film naar de boeken van lan Fleming, Dr. No, ging op 5 oktober 1962 in première. Bond is daarmee dus 50 jaar. En nog steeds springlevend. Al had 007 daar in de ge daante van Daniel Graig in 2006 wel een verjongings- en veranderingskuur voor nodig. Na Casino Royale en Quantum ofSolace\s SkyfallCraigs derde Bondfilm. Hij heeft voor nog minstens twee Bondfilms bijgetekend. Hij zou het aantal van Sean Connery en Roger Moore - die beide zeven maal in de huid van 007 kropen - dus wel eens kunnen gaan evenaren. Hoe dan ook, 50 jaar is iets om te vieren. Dat werd 5 oktober al gedaan met de Global James Bond Day en gebeurt in ons land op 28 oktober met een première van Skyfallin Pathé Tuschinski in aanwezigheid van Bondgirl Bérénice Marlohe. De première roept onmiddellijk herinneringen op aan de feesten waar ik als directeur van UIP bij betrokken mocht zijn. In 1985 en 1989 kwamen achtereenvolgens Roger Moore en Timothy Dalton naar Amsterdam om de première op te luisteren. De première van Licence to KM, op 21 juni 1989, kreeg een zwart randje toen program mamaker Simon van Collem tijdens de afterparty in Tuschinski bezweek aan een hartaanval terwijl hij bezig was met wat hij het liefste deed: filmsterren interviewen. Simon stierf in het harnas. De dramatische gebeurtenis maakte niet alleen direct een einde aan de feestelijke avond, het markeerde ook het begin van een periode van zes jaar waarin het stil werd rondom James Bond. Problemen tussen MGM en productiemaatschappij EON zorgden ervoor dat er geen Bondfilm kwam. Gelukkig liet Bond vanaf 1995 weer van zich horen. Pierce Brosnan, die de rol van Timothy Dalton had overgenomen, kwam dat jaar voor de première van Gol- denEye naar Amsterdam. Dat deed hij in het gezelschap van Famke Janssen, de Bondgirl die haar dijen voor de verandering als moordwapens gebruikte. GoldenEye was de eerste in de rij van drie Bondfilms die door het UlP-team werden uitgebracht en voorzien van een gala première in onvervalste James Bondstijl. Deze premières vonden plaats in Tuschinski, maar werden voortgezet in het luxueuze Amstel Hotel waar de gasten genoten van champagne, overheerlijke buffetten, exclusief entertain ment en een heus casino. Het UlP-team, in dit geval aan gevoerd door Claire Vogelenzang, kreeg het iedere keer voor elkaar om de feestavond financieel rond te krijgen samen met bedrijven met producten in de film, waar onder Heineken en BMW. Net als nu moest er door de gasten ook voor de kaarten worden betaald, maar elke Max van Praag. Foto Tan/a van Rooaen. keer bleken we in staat een royaal bedrag te schenken aan een goed doel. Zowel het Emma Kinderziekenhuis als Bio-Kinderrevalidatie profiteerden van de premières. Tijdens de GoldenEye-party vermaakten Pierce Brosnan en Famke Janssen zich zo goed dat ze beide niet van ophouden wisten en pas na uren naar hun kamers wilden. Vooral Brosnan was verrast dat hij gewoon zijn gang kon gaan en niet werd lastiggevallen door handtekeningenjagers en fotografen. Later op de avond kwam hij daar wel een beetje van terug toen welwil lende jongedames hem hun mobiele nummers bleven verstrekken en sommigen hem zelfs tot aan zijn kamer bleven volgen. Of hij toch nog iemand zijn suite heeft- laten bewonderen, behoort tot de geheimen van het Amstel Hotel. Feit is wel dat Brosnan twee jaar later voor Tomor- row Never Dies terugkwam. Volgens hem waren de Bondparties in Amsterdam de beste. Die wilde hij niet missen. Amsterdam stond helaas niet in het Europese draaiboek van Brosnan voor The World is not Enough in 1999. Dat jaar mochten we Bondgirl Denise Richards - die met name opviel vanwege haar enorme borstom- vang en omdat ze niemand de hand wilde schudden - en de 85-jarige, zeer sympathieke Desmond Llewelyn (Q sinds From Russia with Love in 1963) verwelkomen. Ook deze première werd gemarkeerd door een tragi sche gebeurtenis, al vond die niet in Amsterdam plaats. Een paar weken na zijn aanwezigheid verloor Desmond Llewelyn het leven bij een auto-ongeluk in Zuid-Engeland. Zijn afscheid in The World is not Enough bleek achteraf legendarisch. De Bondfilms zijn iedere keer weer van grote beteke nis voor het bioscoopbedrijf. En zo ook de bijbehorende premières. Hoe het in de be ginjaren is gegaan weet ik niet, maar feit is dat in latere jaren de films altijd groots werden uitgebracht. Voor de gelegenheid is deze keer het fantastische Metropole Orkest gevraagd om het beste uit 50 jaar Bondge schiedenis ten gehore te brengen. 50 Jaar Bond en 23 films van productiemaat schappij EON. Nobody does it better... '007 reporting for duty.' (Daniel Craig als James Bond in Skyfall)

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 31