Filmmagie buiten de bios HFN IN BEELD IN BEELD 'Bezoekers konden ervaren hoe het is om artiest te zijn.' 'Door snel op te bouwen schermen en digitale projectoren kan een gemiddelde burtenlo- catievoor een kleine 3.000 euro een week end lang worden voorzien van beeld en geluid/ ED Digitale projectie maakt filmevenementen overal mogelijk Een film samen beleven. Met de huidige digitale techniek is het een stuk gemakkelijker geworden om een film groots te vertonen. Toch is het niet altijd de bioscoopexploitant die die voorstellingen organiseert. Ook andere partijen hebben ontdekt dat film vertonen buiten de bioscoop booming business is. Door Benny IJntema Bioscopen zijn de laatste jaren succesvol in het neerzetten van speciale voorstellingen. Denk aan de Ladies Nights, Upload Cinema en de opera's. Zelfs het concept van de mannenavond slaat hier en daar aan. Het creëren van een speciaal sfeertje is een belangrijk onderdeel van het succes van de filmevenementen geworden. In Engeland is Secret Cinema een doeltreffend concept gebleken waarbij de bekende sneak preview ook echt secret is. Bezoekers worden geheel in stijl -je moet zelf ook echt verkleed komen - naar een geheime locatie gebracht, in een geheimzinnige sfeer en met een geheime film. Dat het concept aanslaat blijkt uit het feit dat er een hele community omheen is ge groeid. Veel vrijwilligers geven zich op als acteur en maken van Secret Cinema een complete ervaring. Bijzonder decor Dichterbij huis heeft een aantal Nederlandse exploitanten de afge lopen jaren ook al bewezen dat er met een uniek concept een extra belevenis kan worden geboden. Voormalig Luxor-exploitant Albert Jan Vos gaf onder de naam De Buitenbioscoop al voorstellingen op het water en op ijsbanen. Gerben Kuipers van CineMec draaide Planet of the Apes natuurlijk in de Apenheul en toverde een open luchttheater in het bos om tot een prachtige premièrelocatie. Kuipers put uit een lange ervaring met openluchtfilmfestivals. In Park Berg en Bos verzorgt zijn team al twintig jaar het Openlucht Filmfestival Apeldoorn. Een ongelooflijke prestatie. Mooi of slecht weer, het publiek laat het nooit afweten en waardeert het festival volgens onderzoeksbureau NRIT zelfs met een dikke negen. Volgens Kuipers moet je van een locatie wel wat speciaals maken door extra aan kleding te verzorgen. Met de hulp van theatergroepen worden de bezoekers tijdens de tien minuten durende voettocht naar de locatie al vermaakt. Al eens aan special effects gedacht tijdens de buitenvoor stelling? Vuur werk achter het doek! Prachtig', zo vertelt hij enthousiast. Gerben Kui pers deed zijn meest recente kunstje niet in de openlucht, maar in het tot de verbeelding sprekende én het gedurende de zomermaanden ongebruikte theater Carré, waar hij toneelfilms vertoonde. Carré en Kuipers kwamen met elkaar in contact door het 125-jarig be staan van het koninklijke theater. Het idee was om een vervolg op de eerste, en enige, filmvoorstel ling in Carré uit 1898 te geven. Het werden uiteindelijk vierentwin tig klassiekers, waaronder Hak, Who's Af raid of Virginia Woolf? en My Fair Lady. Het publiek varieerde van oma's met klein- kinderen tot theaterbezoekers en filmliefhebbers. Kuipers en Carré gaven de voorstelling een speciaal tintje mee. Doordat de artiestenin gang en de foyer werden gebruikt en niet de hoofdingang, konden bezoekers ervaren hoe het is om artiest te zijn. De film werd bekeken op het podium van de grote zaal wat het artiestengevoel versterkte. Vlieland Het Podium van Vlieland is dan wel geen tijdelijke bioscoop, het eiland kent slechts 1.100 inwoners en heeft daardoor eigenlijk geen stevige basis om een fulltime bioscoop te kunnen runnen. Toch trekt de bioscoop annex theater annex ijssalon elk jaar weer een paar filmfesti vals en grote Nederlandse artiesten naar zich toe. De combinatie van kleinschalig heid, natuur, film en rust, midden op de set van Dokter Tonee/fï/ms en musicals op het podium van Carré. <rechts> Pirates of the Car/bbean in concert. Foto ©27stCentury Produch'ons. Deen, maakt film tot een belevenis in het kleine theater. De festivals zijn veelal een samenwerking van Vlielandse ondernemers. Dat ook bedrijven op het vaste land de knusse bioscoop weten te vinden blijkt wel uit het feit dat ze dit jaar voor de vierde maal op rij het festival Het spannende Noorden organiseren. In samenwerking met de Leeuwarder Courant en Dag blad van het Noorden wordt een compleet weekendje uit geleverd met alles wat Vlieland te bieden heeft. Aangename aanvulling Een voorstelling op locatie brengt veel nieuwe, potentiële bioscoop bezoekers in aanraking met film, maar het hoeft niet altijd direct een filmvoorstelling te zijn om de magie van film voor het voetlicht te brengen. Thrilling Moments is de titel van een Hollywoodgala dat in Wenen wordt opgevoerd. In eerdere edities kwam filmcom ponist Alan Silvestri opdraven en aan de 2012-editie wordt meege werkt door Gedeon Burkhard en David Newman. Onder de noemer Music Greets Movies kwamen op Nederlandse bodem al honderden film- en muziekliefhebbers luisteren en kijken naar de concerten uitge voerd door de Koninklijke muziek vereniging Apollo in samenwerking met het Luxor Theater. Het Noord Nederlands Orkest geeft in oktober een soortgelijk concert in Groningen en Leeuwarden. En dan is er natuurlijk nog de reeks fenomenale filmconcerten van het Rotterdams Philharmonisch Orkest in De Doelen in het kader van The Lord of the Rings LIVE da\ in april 2013 wordt afgerond. Het Zwitserse Art Productions en het 21 st Century Symphony Orchestra geven al sinds 2004 filmmuziekconcerten. Elke uitvoe ring heeft een speciaal thema, zoals Disney of James Bond, of is een ode aan iemand als John Williams. In de maand december pakken ze uit in het prachtige concertgebouw midden in Luzern. Bezoekers kunnen dan in pas sende piratenoutfit eten in het tot piratenfort omgebouwde restau rant om daarna in het concertge bouw naar films uit de Pirates of the Caribbean-serie kijken. Op het eerste gezicht niet bijzonder maar dat wordt het wel omdat de score - net als bij The Lord of the Rings LIVE- live ten gehore wordt gebracht. Pluk de Nacht Het unieke festival Pluk de Nacht in Amsterdam is door mensen gratis te bezoeken en wordt geheel gerund door vrijwilligers. Voor het huren van een stoeltje wordt een vrijwillige bijdrage ge vraagd. Als het koud is mogen er vuurtjes worden gestookt en het filmprogramma bestaat uit films die niet zijn uitgebracht in de Ne derlandse bioscoop. Het betreft (inter)nationale documentaires, speelfilms, korte films en anima ties. Het festival is ieder jaar weer een verrassing. Zo speelde bij de vijfde editie van het festival een twaalfkoppig orkest livemuziek bij een aantal korte documentaires. Pluk de Nacht biedt ook veel jonge kunstenaars een podium waardoor er buiten de films om nog veel meer te beleven is. Christian Kremer van The Airscreen Company ziet de afgelo pen jaren een enorme toename in openluchtvoorstellingen. Het Duitse bedrijf levert pasklare oplossingen voor buitenvoorstellingen. Vanuit de hele wereld krijgt hij foto's toegestuurd van filmfestivals op het strand van Venetië of naast grote sfeerbepalende kathedralen in Mexicostad. 'Het mooie aan een openluchtvoorstelling is het demo cratische karakter van zo'n festival', legt Kremer uit. 'Daarmee bedoel ik dat niet alleen vips en bobo's kaartjes kunnen bemachtigen, maar dat een openluchtvoorstelling een veel opener karakter heeft. Duizenden mensen kunnen tegelij kertijd naar een film op een groot plein kijken.' Volgens Kremer zijn de kosten van een openluchtvoor stelling ook spectaculair gedaald. Door snel op te bouwen schermen en digitale projectoren kan een gemiddelde buitenlocatie voor een kleine 3.000 euro een weekend lang worden voorzien van beeld en geluid. Ook Dick Moesker van Openlucht Bioscoop kan voor dit bedrag beeld en geluid leveren. Moesker stond ooit aan de wieg van de jubilerende Pleinbioscoop in Rotterdam. Dat openluchtfilmfes tival beleefde dit jaar zijn vijfen twintigste editie. Huidig organisator Joost Maaskant schrijft het succes toe aan de sfeer die er hangt. De aankleding met eettentjes, live muziek en een speciaal thema, dit jaar filmmakers uit Rotterdam, ma ken ook dit festival tot een gewilde, sociale ontmoetingsplek. Over het algemeen kan worden gesteld dat een filmevenement een groter succes wordt, wanneer er een compleet plaatje wordt gebo den. Er zal goed gekeken moeten worden naar bijzondere locaties én naar partners die een filmeve nement de noodzakelijke extra filmmagie kunnen meegeven. Tm looking for someone to share in an adventure...' (lan McKéllen als Gandalf in The Hobbif) 'If you were waiting for the opportune moment, that was it.' (Johnny Depp als Jack Sparrow in Pirates of the Caribbean)

Holland Film Nieuws | 2012 | | pagina 9