14 In het stadium, waarin dit overleg op dit oogenblik verkeert, is het niet gewenscht nadere mededeelingen in dit verslag te doen. De Vermakelijkheidsbelasting, 't Kon in 1926 slechts in één gemeente gelukken de vermakelijk- heidsbelasting verlaagd te krijgen en wel in de gemeente Krom menie, waar mede naar aanleiding van een onderhoud tusschen het Gemeentebestuur aldaar met een deputatie uit het Hoofdbestuur (de Bondsvoorzitter, de heer A. P. du Mee, de plaatselijke exploitant, de heer N. Roos, en de administrateur, de heer A. de Hoop) de vermakelijkheidsbelasting van 20 op 10 procent verlaagd werd. In de gemeente Schagen was het Hoofdbestuur er aanvankelijk in geslaagd een voorstel van B. en W., om de vermakelijkheids belasting van 10 op 15 procent te verhoogen, ingetrokken te krij gen, doch later wisten de rechtsche raadsfracties bij verrassing te bereiken, dat het ingetrokken voorstel aangenomen werd. Het doet het Hoofdbestuur buitengewoon veel leed, dat de afdeeling Amsterdam hare grootsch opgezette en met veel tact en beleid gevoerde acie tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting niet met succes bekroond heeft mogen zien. Dat ook de afdeeling Den Haag, die thans officieel als afdeeling van den N.B.B, erkend kan worden, nu ze haar Huishoudelijk Reglement het Hoofdbestuur ter goedkeuring heeft aangeboden, er ook niet in geslaagd is, de eenmaal verkregen verlaging van 25 op 20 procent tot een lager percentage door te zetten, heeft het Hoofdbestuur evenzeer teleurgesteld. De Raden der gemeenten Breda en Eindhoven, tot wie het Hoofdbestuur zich in het voorafgaand jaar met een verzoek om verlaging der vermakelijkheidsbelasting heeft gewend, hebben dit verzoek van de hand gewezen. Nu gebleken is, dat verschillende gemeenteraden zich om de hun toegezonden adressen weinig bekommeren, zal door het Hoofd bestuur ernstig overwogen worden, of niet in den geest van de indertijd in Venlo en Hilversum gevoerde acties zal moeten worden opgetreden. Het Hoofdbestuur kan het niet verder lijdelijk aanzien, dat de gemeentebesturen royaal het huishouden hunner gemeenten be- heeren voor een groot deel ten koste van onze leden, die slechts met de grootste opofferingen in staat zijn hun bedrijf gaande te houden. Blijkens een door het secretariaat ingestelde enquête hebben de

Jaarverslagen | 1926 | | pagina 14