Afdeeling Amsterdam. VERSLAG over het jaar 1926, uitgebracht in de Algemeene Vergade ring van de Afdeeling Amsterdam van den Nederland- schen Bioscoop-Bond, gehouden op Donderdag 27 Januari 1927 te Amsterdam» De veronderstelling, die het Bestuur in het verslag van 1925 heeft gemaakt, „dat de Amsterdamsche Raad aanstonds eindelijk tot een besluit zal komen, dat den exploitanten in staat zal stellen het bedrijf weer eenigszins loonend te maken", bleek helaas te gewaagd geweest te zijn. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft het aangedurfd, hoewel er een groote meerderheid is geweest, die er innerlijk van overtuigd was, dat vermindering der lasten op het bioscoopbedrijf nood zakelijk en urgent was, om alle voorstellen, die een verlaging der vermakelijkheidsbelasting behelsden, af te stemmen. Onder leiding van hun wethouder voor de financiën hebben de sociaal-democratische gemeenteraadsleden, die aanstonds bij de Raadsverkiezingen het volk weer zullen trachten wijs te maken, dat zij de ware strijders zijn voor het volksvermaak en de volkskunst, dezen ernstigen slag het bioscoopbedrijf toegebracht. Tegenover de door onze afdeeling ingebrachte gedocumenteerde bezwaren tegen de vermakelijkheidsbelasting, heeft wethouder Wibaut, die niet meer in staat bleek te zijn zijn theorie te ver dedigen, dat niet het bedrijf, maar de bezoekers de belasting be talen, gepoogd den Raad af te leiden of, zooals het raadslid, de heer Ketelaar het zoo juist schetste de sociaal-democratische en katholieke woordvoerders, de heeren Boekman en Romme een ulevelletje op de lippen te leggen, door vage toezeggingen te doen over het subsidieeren van „cultureele" films. Op deze wijze werd een accountantsrapport, dat door de heeren Elles en Hamelberg met den grootsten ernst was opgemaakt, be streden door den wethouder, die ten koste van alles, de belasting verlaging wilde tegenhouden. Dat de wijze van bestrijding het Bestuur niet alleen teleurgesteld heeft, maar ook verschillende raadsleden heeft gehinderd, moge

Jaarverslagen | 1926 | | pagina 35