9lm de Beden van den ^ederlandscben bioscoopbond. Vraagt men welk feit in 1926 het belangrijkst is geweest voor het film- en bioscoopbedrijf, dan zal het antwoord moeten luiden: De wet van den Hen Mei 1926» Als een historische datum kan de He Mei 1926 echter niet in de analen van den Nederlandschen Bioscoopbond geboekstaafd worden. Immers de lijdensweg van de bioscoopwet was lang, zeer lang; en het laat zich aanzien, dat het eind van dezen weg nog ver uit het verschiet ligt. Een datum, waaraan dit regeeringsinitiatief herkend kan worden, zegt ons niet veel, nu er zoovele data op te teekenen zijn, waarvan ter herinnering hieronder enkele worden opgesomd: Op 2 November 1918 werd de Staatscommissie ingesteld, aan welke werd opgedragen te onderzoeken, welke maatregelen van overheidswege behooren te worden genomen, om het zedelijk en maatschappelijk gevaar te bestrijden, dat aan bioscoopvoorstel lingen verbonden is; op 9 September 1921 diende de Regeering het ontwerp-bioscoopwet bij de Tweede Kamer in; op 1 Maart 1923 verwierp de Tweede Kamer der Staten-Generaal dit wetsontwerp op 3 April 1923 bood de Regeering de tweede editie-bioscoopwet in ontwerp de Kamer aan; in Mei 1925, kort vóór de verkiezingen, werd dit ontwerp op de Kamer-agenda geplaatst; eerst op 13 Oc- tober 1925, dus na de verkiezingen, kwam het ontwerp-bioscoop wet andermaal in de Tweede Kamer in behandeling; op 16 October d.a.v. werd het ontwerp van wet door de Tweede Kamer aan genomen met 57 tegen 41 stemmen; op 5 December 1925 bracht de Eerste Kamer haar afdeelingsverslag over het wetsontwerp uit; op H December d.a.v. zond Minister De Geer, ondanks het feit, dat het Kabinet, waarin Zijne Excellentie toen zitting had, demissio nair was, zijne Memorie van Antwoord in; op 29 April 1926 ont stond een heftig debat naar aanleiding van een voorstel van den voorzitter der Eerste Kamer, om het ontwerp-bioscoopwet op 11 Mei d.a.v. te behandelen, waartegen zich 15 leden, zonder succes, verzetten; op 11 Mei 1926 kwam daarop het ontwerp in de Eerste Kamer in behandeling; op 12 Mei d.a.v. werd het door de Eerste

Jaarverslagen | 1926 | | pagina 3