Naast het Algemeen Reglement, ter vervanging van het vroegere Huishoudelijk Reglement werden vervolgens voor elk speciaal onderwerp aparte reglementen ontworpen, en wel voor de weerstandskas, de filmbeurs, de arbitrage, het naam register, de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders en de provin ciale en plaatselijke afdeelingen van Exploitanten. Daar de rechtspositie van afdeelingen eener Koninklijk goedgekeurde Vereeniging niet in de wet geregeld is en ook de jurisprudentie daarover geen licht geeft, moesten bij het ontwerpen van de nieuwe afdeelingsreglementen verschillende moeilijkheden! van juridischen aard overwonnen worden, waarbij vooral in acht genomen moesten worden de artt. 12 en 13 van de Wet d.d. 22 April 1925 tot Regeling en Beper king der Uitoefening van het Recht van Vereeniging en Ver gadering. In de Statuten, zooals die ten slotte uit den smeltkroes der beraadslagingen werden vastgesteld, zijn verschillende prin- cipieele wijzigingen aangebracht. Zoo is er o.a. in vastgelegd, dat nieuwe leden bij hun toe treden een waarborg moeten storten voor de richtige nako ming van hun verplichtingen tegenover den Bond en de leden. Door deze nieuwe bepaling kunnen nu insolvabele per sonen, die tot nu toe het bedrijf veel nadeel berokkend heb ben, geweerd worden. De wijze van samenstelling van het Hoofdbestuur werd prin cipieel geheel gewijzigd. Tot nu toe waren aan de filmver huurders, die in den Bond kwantitatief geringer zijn dan de bioscoopdirecteuren, een betrekkelijk klein aantal zetels in het Hoofdbestuur toebedeeld. Statutair moesten zij met twee zetels genoegen nemen, ofschoon in de praktijk drie filmverhuurders in het Hoofdbestuur zetelden. In aanmerking nemende de structuur van den Nederland vergadering en mede doordat op last van den Minister van Justitie een drietal artikelen uit het Algemeen Reglement weer in de Statuten moesten worden opgenomen, werden de Statuten toch nog uitgebreider dan bij de voorbereiding in de bedoeling lag. 41

Jaarverslagen | 1932 | | pagina 39