1918-1933 imiimiiiiiinimiimmtüMnim Er is in de cinematografische wereld veel, heel veel ver anderd, sinds de Nederlandsche Bioscoop-Bond, die op 11 Februari 1918 onder den naam van ,,Bond van Exploitanten van Nederlandsche Bioscoop-Theaters" is opgericht, zijn stem pel op de ontwikkeling van het film- en bioscoopbedrijf hier te lande heeft gedrukt. Groote moeilijkheden, waarin het bedrijf voortdurend is ge bracht, moesten overwonnen worden, hindernissen, die vaak opzettelijk de ontwikkeling van de bioscopie in den weg zijn gelegd, opgeruimd, onbekookte aanvallen, waaraan bioscoop en film hebben bloot gestaan, afgeslagen, en distelen en doorns, waarvan het leven van den bioscoopdirecteur vol is geweest, uitgesneden. Met des te meer voldoening kan thans, nu een terugblik op een vijftienjarige werkzaamheid der organisatie van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf wordt geworpen, vast gesteld worden dat de bioscopie op haar ontwikkelingsgang, van de vroegere rondreizende kinematograaf" tot het tegen woordige bioscoop-,.paleis" toe, trots al de voetgangels en klemmen, die op haar weg lagen, geworden is: een belang rijke zakelijke en cultureele factor in het maatschappelijk leven. Zakelijk, wijl zoowel in, als voor en door het bioscoopbedrijf hier te lande duizenden en in het buitenland tienduizenden goed gehonoreerden arbeid vinden. En cultureel, wijl de film aan breede groepen der bevolking ontspanning, ontwikkeling en kunst biedt, alsmede ook weten schap, want zonder het filmbedrijf zouden er thans geen leer- films in de scholen en universiteiten vertoond worden. 5

Jaarverslagen | 1932 | | pagina 4