streven naar een algemeene verlaging van het bestaande hef fingspercentage. In het buitenland, waar het percentage ge ringer is dan bij ons, hebben de bioscooporganisaties reeds een krachtige actie voor verlaging der vermakelijkheidsbelas- ting ingezet. In Duitschland, waar de bioscopen in 1932 gemid deld 12 pet. aan vermakelijkheidsbelasting hebben opgebracht, heeft het „Reichsverband Deutscher Lichtspieltheaterbesitzer" in een brochure, getiteld „Mordende Millionen", aangetoond, dat, terwijl nagenoeg alle bioscoopondernemingen in 1932 exploitatieverliezen hadden te boeken, de gemeenten desniet temin aan vermakelijkheidsbelasting 26 millioen Mark incas seerden. In Engeland, waar de vermakelijkheidsbelasting even eens een ondraaglijken druk op de bioscoopexploitaties uit oefent (het percentage is daar gemiddeld T5, terwijl entree biljetten beneden 6 pence vrij van belasting zijn), wordt even eens een campagne tegen deze belasting gevoerd. De „Cine- ma-Exhibitors Association" heeft een. uitspraak van het bio scoopbezoekend publiek gevraagd en binnenkort hoopt men in staat te zijn de referendumlijsten met vijf millioen hand- teekeningen aan het Parlement aan te bieden. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond koestert eveneens het voornemen om door een krachtige cam pagne de gemeentebesturen in ons land ervan te overtuigen, dat het voor de gemeenten voordeeliger is het percentage der vermakelijkheidsbelasting te verlagen dan door handhaving van dat percentage, tengevolge waarvan de rentabiliteit van het bioscoopbedrijf aangetast en uiteindelijk het voortbestaan der bioscoopondernemingen bedreigd wordt, deze gemeente lijke bron van inkomsten geheel te zien opdrogen. Ook de Personeele Belasting, die, overigens volkomen in strijd met den geest en de bedoeling der wet, van de bio scoopondernemingen wordt geheven, legt vooral in dezen crisistijd een zwaren last op het bedrijf. 't Was het Hoofdbestuur dan ook zeer aangenaam te ver nemen, dat de Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond, die den Bond in het afgeloopen jaar ook weer krachtig ter 54

Jaarverslagen | 1932 | | pagina 52