belanghebbenden te betrachten, waartoe vroeger geen reden is gevonden. Een equivalent voor de gemeenten te verkrijgen, zal niet zoo gemakkelijk gaan. De equivalenten, waarop de heer Oud wees en waarvan ik met name dat nopens de ontduiking van het mutatie- recht gaarne zal overwegen, zullen uiteraard niet aan de gemeenten ten goede komen. De heer Smeenk heeft in dit verband het denk beeld aan de hand gedaan op het punt van het belasten van restau rants en koffiehuizen meer vrijheid aan de gemeenten te geven in de wet zelf. Daarvoor is iets te zeggen. Dan zouden die gemeenten, die van nabij zien hoe de heffing in haar midden werkt en die mis schien op het standpunt staan van den heer Kortenhorst, die zeide, dat de gemeenten er zelfs financieel voordeel van zouden kunnen hebben, wanneer de belasting verlaagd werd, zelfstandig deze zaak kunnen bezien. Dit zou niet liggen buiten de tegenwoordige lijn van de personeele belasting, welke aan de gemeenten reeds een groote vrijheid geeft om ter zake van de grondslagen en de tarieven van de wettelijke normen af te wijken. Ik wil dit dan ook gaarne over wegen." Opvallend is het, dat bij het in de Tweede Kamer gevoerde debat over de Personeele Belasting met geen woord is ge waagd van de bioscoopondernemingen, die onder den druk dezer onrechtvaardige belasting in dezelfde omstandigheden verkeeren als de restaurants en koffiehuizen 1). Intusschen heeft het Hoofdbestuur besprekingen gevoerd met de Besturen van den Bond van Nederlandsche Brouwe rijen en van Horecaf, waarbij plannen om een gemeenschap pelijke actie tegen de heffing der Personeele Belasting te gaan voeren, in overweging zijn genomen. De fiscus heeft nog in een ander opzicht gepoogd het film- Toen dit verslag werd afgedrukt vernamen wij, dat de Minister van Financiën een wetsontwerp bij de Tweede Kamer zou indienen, hetwelk door een wijziging van de wet op de personeele belasting, ten doel heeft den gemeentebesturen op het punt van het belasten van koffiehuizen, res taurants e.a. eenige vrijheid te geven. Of ook de bioscooptheaters eron der vallen, zal nader moeten blijken. 57

Jaarverslagen | 1932 | | pagina 55