Geschillen" bevestigd en in 8 gevallen vernietigd. Tevens werd een beslissing van de Filmhuurschuldcommissie in hooger be roep vernietigd. Drie beroepzaken werden vóór of tijdens de zittingen inge trokken, zoodat bijgevolg de beslissingen van de „Commissie van Geschillen" dienaangaande van kracht bleven. Thans genaderd tot het slot van dit overzicht, dat ter gelegen heid van de herdenking van het 15-jarig bestaan van den Bond op 11 Februari 1933, zoowel wat inhoud (welke niet tot het verslagjaar beperkt bleef) als uitvoering aangaat er anders uitziet dan de hieraan voorafgegane jaarverslagen, moge het den samensteller van het verslag vergund zijn te constateeren, dat de Nederlandsche Bioscoop-Bond in de thans afgesloten 15-jarige periode door zijn verheffenden invloed erin geslaagd is veel vooroordeel tegen en miskenning van de cinematografie weg te nemen. Toen nu 38 jaar geleden de gebroeders Lumière in een café aan den Boulevard des Capucines 14 te Parijs den eersten stoot gaven tot het ontstaan van de filmindustrie, door beelden op een doek te vertoonen, die elkaar zóó snel op volgden, dat de indruk van beweging gewekt werd, kon nie mand bevroeden, dat de film nog eens zoo'n belangrijke rol in de samenleving zou gaan vervullen. Dat in Nederland, waar 15 jaar geleden nog groote groepen van de bevolking zich van de film afwendden, de cinemato grafie thans door het overgroote deel van ons volk op groote waarde wordt geschat, is voor een niet gering deel te danken aan den Nederlandschen Bioscoop-Bond, wiens streven het steeds geweest is waardeering voor de film te wekken. En dat bij de herdenking van het 15-jarig bestaan van den Bond de eerbiedwaardige figuur in de filmindustrie, de be roemde en met de hoogste onderscheiding begiftigde Fransch- man, LouisLumière, aan wiens pionierswerk het film- en 96

Jaarverslagen | 1932 | | pagina 94