Centrale Commissie voor de Filmkeuring bestond, bleef ook in het afgeloopen jaar tot voldoening van den Bond en, naar ons bekend is, eveneens tot genoegen van de Huishoudelijke Commissie, on verzwakt bewaard. Met dankbaarheid moge overigens gereleveerd worden, dat Zijne Excellentie, de Minister van Binnenlandsche Zaken, op aanbeve ling van het Hoofdbestuur, den heer D. Hamburger Jr. tot lid van de Huishoudelijke Commissie heeft herbenoemd. Evenals in de voorafgaande jaren was er ook in het afgeloopen jaar reden om over de keuring zelve minder tevreden te zijn. Naar onze meening laat men bij de filmkeuring nog altijd te strenge normen gelden, waaraan moet worden toegeschreven, dat weer een grooter aantal films in 1933 zijn verboden dan in 1932 (23 tegen 19 in 1932, zij 't dat de 23 niet-toegelaten films ge zamenlijk een minderen metermaat hadden, n.1. 33443 M., dan de 19 in 1932 verboden films, die gezamenlijk een lengtemaat hadden van 40595 M.) Uit de voortdurende daling van het aantal tot de A.-klasse (alle leeftijden) toegelaten groote speelfilms kon tevens geconcludeerd worden, dat de leden der Centrale Commissie in ons land, zeker niet „slapper" keurden dan vroeger, hetgeen tegenstanders van de film meermalen trachtten te suggereeren. Het percentage van de tot de A.-klasse toegelaten groote speelfilms daalde in 1932 van 32j^ tot 31 pet. en in 1933 tot 29,4 pet. In de B-klasse (boven 14 jaar) steeg het percentage in 1932 van 22 op 22^2 Pct- en in 1933 op 24,6 pet., terwijl het percentage toe gelaten C-films (boven 18 jaar) steeg van 42 op 43 pet. Het Hoofdbestuur kreeg eenige malen gelegenheid zijn grieven tegen de o.i. te strenge keuring in een vergadering van de Huis houdelijke Commissie naar voren te brengen. Ook over verschillen de andere kwesties, de uitvoering van de Bioscoopwet betreffende, werd meermalen met de Huishoudelijke Commissie overleg gepleegd. Als gevolg van het gepleegde overleg werden eenige malen per rondschrijven aan de leden wenken gegeven omtrent een richtige naleving van de wettelijke bepalingen. Vermelding verdient nog, dat onzerzijds ernstig bezwaar werd gemaakt tegen een uitspraak eener herkeurings-commissie, waarbij een film, die in eerste instantie was toegelaten, doch waartegen de belanghebbende filmverhuurder beroep hadaangeteekend om de film ook voor personen beneden 18 jaar toegelaten te krijgen, voor openbare vertooning verboden werd. Een dergelijke handelwijze 15 k) In totaal werden er 13 groote speelfilms verboden (d.i. 3 pet.).

Jaarverslagen | 1933 | | pagina 15