als de bioscoop het middelpunt van politieke agitatie zou worden. Derhalve verbood het voorloopig de vertooning dezer beide films. Door dit besluit was tevens voor de toekomst vastgelegd, althans voor de periode van gespannen internationale verhoudingen, dat de leden zich behoorden te onthouden van het vertoonen van films met een politiek karakter. Anders was het gesteld ten aanzien van de films, die uit een bepaald land, met name Duitschland, afkomstig waren. Evenals de Bond zich indertijd verzette 't was nog vóór het in werking tre den der Bioscoopwet tegen burgermeesterlijke verboden van Russische films, alsmede tegen den boycot dezer films, door be paalde groepen onder de burgerij gepropageerd, stelde het Hoofd bestuur zich nu ook te weer, toen men hier te lande door boycot acties tegen de Duitsche films de exploitatie van het Nederland- sche film- en bioscoopbedrijf in den politieken strijd poogde te be trekken. Het Hoofdbestuur was zich er van den beginne aan van bewust, dat deze netelige kwestie netelig wijl de gebeurtenissen over onze grenzen ook onze leden niet onberoerd hadden gelaten met tact moest worden aangevat. Daardoor liet de oplossing langer op zich wachten dan sommigen leden lief was. Toch slaagde het Hoofdbe stuur erin, na lange onderhandelingen, vooral met het Bureau tot boycot van Duitsche waren, hetwelk door zijn publicaties in de bla den van de N.V. „De Arbeiderspers" dagelijks de lezers aanspoor de niet de bioscopen te bezoeken, waar Duitsche films vertoond wer den, aan deze voor het bedrijf schadelijke strijdmethode een eind te maken. Er werd met voornoemd Bureau een regeling getroffen, volgens welke na 5 September 1933 geen publicaties meer over geboycotte films in de bladen van de N.V. „Arbeiderspers" zou den worden gedaan. BELASTINGEN. De financieele lasten, die het film- en bioscoopbedrijf van over heidswege zijn opgelegd, bleken ook in het afgeloopen jaar de ont wikkeling van het bedrijf in ernstige mate te bemoeilijken. Het Hoofdbestuur zag zich dan ook genoodzaakt stelling te ne men tegen iedere poging om de lasten nog te verzwaren. Met genoegdoening kan worden vastgesteld, dat door dit optre den in de meeste gevallen een verzwaring der lasten kon worden tegengegaan. 18

Jaarverslagen | 1933 | | pagina 18