exploitatiekosten eveneens verlaagd moesten worden, zal het de taak van den Bond zijn de Gemeentebesturen ervan te doordringen, dat een verlichting der lasten hoogst noodzakelijk is. TOEPASSING DER ZONDAGSWET. In een drietal gemeenten, met name Enschedé, Haarlem en Lei den werd tot voor kort nog de Zondagswet toegepast, althans in dezen zin, dat aldaar op den lsten Paasch-, lsten Pinkster- en lsten Kerstdag geen bioscoopvoorstellingen gegeven mochten worden. Dank zij het ijveren van ons lid, den heer R. Uges, vormde zich in den Raad van de gemeente Leiden een meerderheid, die in de Raadsvergadering van 6 Maart een motie aannam, waarin B. en W. werden uitgenoodigd om op genoemde feestdagen de amuse- mentsgelegenheden geopend te houden. B. en W. van Leiden vol deden aan deze uitnoodiging, waaraan te danken is, dat sedert Pa- schen 1933 de bioscopen in Leiden ook op de feestdagen geopend zijn. In de gemeente Haarlem weigerden B. en W. aanvankelijk in den bestaanden toestand betreffende het verbod van het geven van bioscoopvoorstellingen op den lsten Paasch-, Pinkster- en Kerstdag, verandering te brengen, hetgeen ons bij schrijven van B. en W., ge dateerd 26 Januari 1933, werd bericht. Het Hoofdbestuur belegde daarop kort voor Paschen-1933 een conferentie met de Haarlemsche pers, waarin krachtig stelling genomen werd tegen de verouderde opvattingen dienaangaande van het college van B. en W. Boven dien drong het Hoofdbestuur in een telegram aan den Raad met klem aan om aan den bestaanden toestand een einde te willen ma ken. Hoewel de Raad aan ons telegrafisch verzoek voldeed, door met 18 tegen 16 stemmen te besluiten, om B. en W. uit te noodigen regelingen te treffen, waardoor op de algemeene feestdagen een ge lijke regeling zal gelden voor het geven van schouwburg- en bio scoopvoorstellingen, als ook voor de Zondagen werd toegepast, deelden B. en W. op 26 April aan het Hoofdbestuur mede, dat zij desondanks besloten hadden in de verleende vergunningen geen wijziging te brengen. Gelukkig bleven B. en W. bij deze onbegrijpelijke houding, waarbij het Raadsbesluit genegeerd werd, niet volharden, hetgeen bleek uit een kort daarna in de pers gepubliceerde mededeeling, volgens welke het Gemeentebestuur zich niet langer zou verzetten tegen den wensch van de bioscoopdirecteuren om de bioscopen op de algemeene feestdagen geopend te mogen houden. Na Leiden en Haarlem volgde nu spoedig ook Enschedé, waar 24

Jaarverslagen | 1933 | | pagina 24