op verzoek van ons lid, den heer L. Lievenboom door B. en W. besloten werd, dat ten aanzien van de bioscopen de Zondagswet op de algemeene feestdagen niet meer zou worden toegepast. Helaas werd in de gemeente Alphen a/d Rijn de Wet van 1 Maart 1 8 1 5, S. 21, houdende voorschriften ter viering der dagen aan den openbaren Christelijken Godsdienst toegewijd (nu meer dan een eeuw later kortweg „Zondagswet" genoemd) in haar volle draagwijdte toegepast. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente weigerden zelfs, hoewel art. 4 dezer verouderde wet aan de plaatselijke besturen de vrijheid laat een uitzondering toe te staan, „mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen", een bioscoop exploitant daar ter plaatse op Zondagavond na beëindiging der Godsdienstoefeningen bioscoopvoorstellingen te doen geven. Het Hoofdbestuur wendde zich tegen het eind van het verslagjaar tot B. en W. van Alphen a/d. Rijn, om te trachten, vooral den Bur gemeester dezer gemeente tot andere gedachten te brengen en het hoopt dat dit alsnog moge gelukken. Sluitingsuur voor bioscopen te Weert. De Raad van de gemeente Weert had in het begin van het vorig jaar besloten met 8 tegen 5 stemmen, zulks op verzoek van den vergunning- en verlofhoudersbond, doch tegen het advies van B. en W. in, om het sluitingsuur voor de bioscopen te bepalen op 10 uur in den avond. Naar aanleiding van dit besluit richtte het Hoofdbestuur een schrijven tot den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, waar in als onze meening te kennen werd gegeven, dat de Raad van de gemeente Weert door dit besluit de hem in de Bioscoopwet verleen de bevoegdheid had overschreden. Den Minister werd verzocht te willen overwegen of op het door ons gewraakte raadsbesluit aan de hand van art. 185 der Gemeentewet het Koninklijk vernietigings recht moest worden toegepast, of, indien de Gemeenteraad van Weert het besluit in een verordening ex. art. 4 der Bioscoopwet zou willen vastleggen, te willen bevorderen, dat aan zulk een verordening de Koninklijke Goedkeuring worde onthouden. Gelijk dezerzijds verwacht werd, werd bij Koninklijk Besluit (Stbl. 520) het raadsbesluit van de Gemeente Weert vernietigd, wegens strijd met de wet, (art. 168 der gemeentewet). Het Kon. Besluit overweegt, dat de betreffende bepaling door den Raad van de Gemeente Weert is vastgesteld ter voldoening aan een verzoek van den Weerter Vergunning- en Verlofhouders- 25

Jaarverslagen | 1933 | | pagina 25