in deze commissie, die tevens zou kunnen optreden als commissie van bijstand en advies in den zin van artikel 56, derde lid, der Ar- beidsbemiddelingswet. Het Hoofdbestuur besloot voor de benoeming aan te bevelen den Bondsvoorzitter, den heer D. Hamburger Jr., die daarop door den Minister werd benoemd. In de commissie, die gedurende het ver slagjaar zeer veel nuttig werk verrichtte, werden mede benoemd vertegenwoordigers van „Horecaf", den Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, den Nederlandschen Toonkunste- naarsbond, de Nederlandsche Artistenorganisatie en den Bond van Bemiddelaars in het Concert-, Theater- en Amusementsbedrijf. Het filmarchief. De Vereeniging „Nederlandsch Centraal Filmarchief" bestaat niet meer. Het Bestuur dezer vereeniging benam zich liever het leven, dan zich te ..encanailleeren" met den Nederlandschen Bio scoop-Bond, zonder wiens steun echter onmogelijk een filmarchief in ons land kan blijven bestaan. De vereeniging droeg haar „bezittingen", bestaande meerendeels uit filmen, die haar door enkele leden van onzen Bond in „be waring" waren gegeven en haar dus niet ten eigendom waren afge staan, aan het Rijksarchief over, zonder dat zij daartoe toestemming van de eigenaars der films had gevraagd, laat staan verkregen. Inmiddels stichtten de bestuurderen der ontbonden vereeniging een nieuwe vereeniging genaamd „Vrienden van het Rijks Historisch Filmarchief", die zich volgens het bepaalde in de Sta tuten ten doel stelt „middelen te verschaffen en steun te verleenen aan het Rijks Historisch Filmarchief voor zijn instandhouding en uitbreiding". Door deze metamorphose waanden de bestuurderen van de voor malige vereeniging „Nederlandsch Centraal Filmarchief" hun toe leg reeds geslaagd om het film- en bioscoopbedrijf, weer buiten de deur te houden. Deze toeleg was echter te doorzichtig om den Nederlandschen Bioscoop-Bond er in te laten vliegen. Wel kregen wij den indruk dat de Rijksarchivaris, die de film- verzameling van de ontbonden vereeniging onder zijn berusting kreeg, zich niet bewust was van de bedoelingen der „vrienden van het Rijks-Historisch Filmarchief", die inmiddels ervoor zorgden, dat de subsidies van het Rijk en enkele gemeenten aan hun nieuwe vereeniging werden toegekend. Niettemin moet het bevreemdend genoemd worden, dat de Rijks- 27

Jaarverslagen | 1933 | | pagina 27