Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf, die de belangen van allen, die in dat bedrijf werkzaam zijn, heeft te beschermen. Maatregelen tegen malafide ondernemingen. Dit laatste, de verdediging der belangen van alle bonafide film en bioscoopondernemingen, die in den Bond vereenigd zijn, vor derde vooral in het afgeloopen jaar de voortdurende waakzaam heid van het Hoofdbestuur, zulks met het oog op het streven van ondernemingen, om in het bedrijf een rol te kunnen spelen, zonder een behoorlijke financieele basis of wat nog bedenkelijker was met een verdachten financieelen opzet. Tegen een dier ondernemers, een Belg, aan wien reeds vergunning was verleend om voor zijn van den grond af wankele onderneming een studio te bouwen, en die medewerkers trachtte te werven met de verplichting om voor niet onbelangrijke bedragen aandeel in de zaak te nemen, terwijl voor iedere inge wijde reeds van te voren vast stond, dat het geld dezer „aandeel houders" verloren zou zijn, trad het Hoofdbestuur krachtig op, waaraan het mede te danken was, dat de justitie dezen avonturier over de grens zette. Ook de stichting van andere filmondernemingen, die door land- genooten van niet al te gunstige reputatie waren voorgenomen, en waarvan de opzet twijfelachtig was, konden door het ingrijpen van het Hoofdbestuur voorkomen worden. Eveneens wist het Hoofdbestuur te verijdelen de verwezenlijking van een fantastisch plan tot stichting eener .Nederlandsche film industrie", voor welker totstandkoming een buitenlander, geassis teerd door verscheidene promotors, een groot kapitaal van een der grootste bankinstellingen en van Nederlandsche financiers trachtte te verkrijgen en waarvan ook met zekerheid voorspeld kon worden, dat het te investeeren kapitaal reeds verloren was, voordat de eerste film zou zijn afgeleverd. Daar het Hoofdbestuur het zich tot zijn plicht rekende, de op richting onmogelijk te maken van elke malafide onderneming, die er zich niet om bekommerde of door haar manipulaties aan het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf ontnomen zou worden de gezonde basis, waarop dat bedrijf, dank zij de krachtige organisatie, hier te lande kan worden uitgeoefend, waarschuwde het in het openbaar, om geen relaties aan te knoopen met nieuwe filmonder nemingen, alvorens inlichtingen bij het Bureau van den Bond inge wonnen te hebben. 29

Jaarverslagen | 1933 | | pagina 29