gericht de Bondsvoorwaarden in overeenstemming te brengen met voornoemd Bondsbesluit, door den leden-exploitanten te verbieden films onder te verhuren. Een bedrijfsbesluit inzake smalfilm. Een voorstel, dat evenzeer als het Bondsbesluit van 11 Februari 1935 de levensbelangen van ons bedrijf raakte, was dat betreffende het bedrijfsbesluit inzake smalfilms, eveneens in de ledenvergadering van 17 Juni aan de orde gesteld. De smalfilm had den laatsten tijd een dusdanige perfectie be reikt, dat het gevaar niet denkbeeldig was, dat zij als gevolg van de voortschrijdende techniek zou trachten de plaats van de normaak film te gaan verdringen. Reeds geruimen tijd had het Hoofdbestuur dit probleem onder de oogen gezien. Zijn conclusie was, dat er op het gebied van de exploitatie van smalfilms over de geheele wereld een ware chaos heerschte, anders zou het immers niet kunnen voorkomen, dat er van filmwerken, waarvan de auteursrechten aan filmverhuurders zijn overgedragen, smalfilmcopieën door andere dan door recht hebbende filmverhuurders in omloop werden gebracht. Het Hoofdbestuur ontveinsde zich niet, dat dit probleem inter nationaal behoorde te worden opgelost, niettemin had het zich voorgenomen ten spoedigste maatregelen te nemen, om in afwach ting van een internationale oplossing van dit probleem, in ons land al vast aan de bestaande wantoestanden op het gebied van de smalfilmexploitatie een einde te maken. De snelle ontwikkeling van het film- en bioscoopwezen maakt het nu eenmaal noodzakelijk, dat belanghebbenden zich met de zelfde snelheid, waarmede deze evolutie voortschrijdt, aanpassen. Het voorgestelde bedrijfsbesluit inzake smalfilms had dan ook ten doel leden van den Bond, die dikwijls een hooge huur moeten betalen voor de door hen te vertoonen films, te beschermen tegen de vertooning van smalfilmcopieën van deze zelfde films. Tot nog toe was het gebruik geweest, dat de filmproducenten zich bij den verkoop van films van normaalbreedte de vrijheid voor behielden om smalfilmcopieën van deze films in omloop te brengen. Welke gevaren daaraan voor ons bedrijf waren verbonden behoeft hier wel niet nader uiteengezet te worden. Met het bedrijfsbesluit inzake smalfilms, waartoe de vergadering van 17 Juni 1935 met algemeene stemmen besloten heeft, is een poging gedaan, om te voorkomen, dat smalfilmcopieën van films, 24

Jaarverslagen | 1935 | | pagina 25