NA VEERTIG JAAR FILM, Wanneer wij met dit zeventiende jaarverslag voortspinnen aan de jonge geschiedenis van den Nederlandschen Bioscoop-Bond door in sprekende close-ups het wel en wee van onzen Bond in het afgeloopen jaar te filmen, dan staat ons onmiddellijk helder voor oogen de viering van het veertig-jarig bestaan van Lumières roem ruchte vinding, waaraan dit bedrijf het leven dankt. Met het initiatief tot de herdenking van het veertig-jarig bestaan der Cinematographie is de Bond als het ware uitgebroken uit den kring van zijn dagelijksch bestaan om den snellen opmarsch van de film niet alleen de revue te laten passeeren als belangstellend en belanghebbend toeschouwer, maar vooral ook om zelf mede te trekken en vooruit te stuwen. Natuurlijk zijn de herdenkingsplannen voortgesproten uit een gevoel van dankbaarheid, dat in onze kringen leefde en leven blijft jegens den grijzen Franschen uitvinder en uit het oprecht verlangen, dat zoolang reeds gekoesterd werd, om hem naar Nederland te noodigen teneinde hem hier een grootsche hulde te bereiden voor de onsterfelijke verdiensten, die hij zich gedurende bijna een halve eeuw voor film- en bioscoopbedrijf heeft vergaard. Maar de intenties van het Hoofdbestuur reikten toch verder. In de bijna twintig jaren van zijn bestaan is de Bond zich voort durend volkomen bewust geweest van de groote taak, die hij zich had voorgesteld; hij wilde orde op zaken stellen in het film- en bioscoopbedrijf binnen 's lands grenzen, de materieele belangen behartigen van hen, die bij dit bedrijf betrokken zijn, het omhoog halen naar het niveau, waarop het zich krachtens zijn tegenwoor dige standing behoort te bewegen en grootendeels ook beweegt, hij wilde tenslotte de film dienen in haar grootsche en verstrekkende maatschappelijke beteekenis en in haar hooge cultureele roeping. Dit besef gaf dan ook den doorslag aan de herdenkingsplannen. Sober en waardig zijn zij gehouden, sober omdat de tijdsom standigheden zulks geboden en waardig teneinde in overeenstem ming te zijn met de positie, welke film- en bioscoopbedrijf in de samenleving hebben ingenomen. 3

Jaarverslagen | 1935 | | pagina 4