De onderscheidene doeleinden, welke met de Lumière-herden- king zijn nagestreefd, en welke wij hier even aanstippen, culmineeren tenslotte allen in de laatstgenoemde taak van den Bond. Het phenomenale groeiproces van de film had haar technische wordingsgeschiedenis geheel op den achtergrond gedrongen. Zelfs de school is bij ons weten tot op heden in gebreke gebleven de noodige voorlichting te geven. Wel heeft zij zich van de film als middel bediend, doch het gebied van de film zelf heeft zij nim mer in haar leerprogram betrokken. Broodnoodig was het, dat de sluier, welke de kom-af van de film voor het groote publiek althans met een geheimzinnigen waas omgaf, eens werd opgelicht. De Lumière-herdenkmg was hiertoe een gereede aanleiding. In den breede is de technische wordingsgeschiedenis van de film op een bevattelijke wijze de Bond stelde uitvoerig materiaal ter beschikking, waarvan een dankbaar gebruik is gemaakt aan de massa onthuld via pers en radio en last but not least tijdens de herdenkingsweek via de film. Deze massapublicatie mag men niet onderschatten; kennis wekt en verdient belangstelling! Zoo zal het ook hier gaan! Moge een en ander mede een spoorslag zijn voor de bevoegde instanties de noodige gegevens aangaande de eerste technische be ginselen en de ontwikkeling van de film in het onderwijs in te schakelen. De publicaties waren echter van verder strekkenden aard. Zij bespraken de bewogen historie van de film als een nieuwen, eigen vorm van geestelijke uitbeelding, de ontwikkeling van de enorme bedrijven, welke overal ter wereld door de film uit den grond werden gestampt, zij vroegen belangstelling voor de opkomst en den groei van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf en voor zijn organisatie, die zich harmonisch in het kader van dat bedrijf ontplooide, het geheel en al omvatte, zoo zelfs, dat het in zijn tegenwoordigen vorm zonder organisatie zelfs niet denkbaar zou zijn. De herdenking van het veertig-jarig bestaan der cinematographie heeft den goeden naam van ons bedrijf en zijn organisatie nog eens bevestigd en geaccentueerd. Terughoudendheid en veronachtza ming hebben veelal plaats moeten maken voor erkenning, beter be grip, waardeering zelfs; dit alles is duidelijk naar voren gekomen in de veelzijdige en selecte samenstelling van het eerecomité, in de ministerieele belangstelling bij de opening van L.C.B.'s Filmstad, 4

Jaarverslagen | 1935 | | pagina 5