feest zijn van lijn en licht en kleur, die door hun gevelcomposities en hun interieur waarlijk grootsch aandoen en met hun rijkdom aan stoffeering en ornamenten een weelderigen indruk maken. Zoo is in Nederland een theaterpark ontstaan, dat zeer gunstig afsteekt bij dat in het buitenland. Als een teeken van de voortvarendheid van de ondernemers in het Nederlandsche bioscoopbedrijf moge het feit gelden, dat de 333 bioscoop-theaters hier te lande, nagenoeg voor 100 met een ge luidsfilminstallatie zijn uitgerust. Wat dit zeggen wil, wordt eerst recht duidelijk, wanneer wij uit de laatste statistische gegevens, verzameld door het Departement van Handel in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, tot de conclusie komen, dat sinds 1934 nog slechts 55 van de ruim 90.000 bioscopen over de geheele wereld met geluidsweergave-apparaten -waren uitgerust, terwijl dit percentage in Europa te zelfder tijd 70 en in Zuid-Amerika 55 bedroeg. Veertig jaar cinematographiezij beteekenen vooral de jonge veelbewogen historie van de film als nieuwe vorm van geestelijke uitbeelding, zij beteekenen haar ontwikkelingsproces in zevenmijls- schreden als modern volks-amusement, zij beteekenen ook haar in nerlijke veredeling tot een eigen aesthetiek, haar ontplooiing tot maatschappelijke factor en cultuurverschijnsel van wereldomvat tende importantie. Metterjaren is de technisch-wetenschappelijke periode van de film overwonnen om door de geleidelijke openbaring van haar inner - lijken rijkdom een telkens nieuwe schoonheidsontroering te voor schijn te roepen. Telkens zal de technische zijde zich, hetzij in 't geluid, hetzij in de kleur, hetzij in de derde dimensie naar voren dringen, doch op grond van het verleden staat het vast, dat de film altijd weer ongeschonden uit haar experimenteele perioden te voorschijn zal treden. Heel deze veertigjarige evolutie vindt haar harmonische afspie geling in de film van thans; artistieke ontdekkingen en technische vindingen, vroeger aks evenementen gevierd en als toppunten be wonderd, zijn tegenwoordig om zoo te zeggen geïncarneerd in iedere goede film, welke hier door het bedrijf tot het publiek wordt ge bracht, 't zij het een amusementsfilm, een documentaire film of een journaal is. Het is een niet te onderschatten verdienste van het Nederlandsche 6

Jaarverslagen | 1935 | | pagina 7