reed was (het was den 18en Nov.) kon hij door den Afdeelings- raad worden betrokken. De exploitanten hadden nu gekregen een centraal punt, waarin hun speciale belangen samenkwamen, van waaruit aan het hoofd bestuur de speciale behartiging hunner belangen zou worden ge vraagd, zonder die van leden filmverhuurders te schaden of te negeeren. Immers zij wenschten geen strijdorganisatie tegen de film verhuurders, zij wenschten slechts een nieuwe schakel in het bonds- leven te brengen, waardoor een nauwer contact tusschen leden exploitanten en Hoofdbestuur zou ontstaan en een gemakkelijker en vruchtbaarder samenwerking tusschen Hoofdbestuur, Bedrijfs- afdeeling Filmverhuurders en Afdeelings(exploitanten)raad zou mogelijk zijn. Zoo werd door den Afdeelingsraad bij de oprichting zijn taak begrepen en zoo werd zij ook door het Hoofdbestuur verstaan. Met de beste bedoelingen werd deze taak begonnen en werd zij ook gedurende het geheele jaar vervuld. Er is een schijnbare tegenspraak in hetgeen hier geschreven wordt en in hetgeen zich somtijds in het afgeloopen jaar heeft afge speeld. Wij zeggen schijnbaar, omdat wij de overtuiging hebben, dat zij, die een wijle den schijn tegen zich hadden, de eerlijkheid hunner bedoelingen altijd zuiver bewaard hebben en innerlijk altijd als richtsnoer hunner gedragingen hebben aangewend. Meeningen werden verkondigd en overtuigingen verdedigd met een heftigheid, die dikwijls pijn deed. Men leek soms vijanden, maar bleef toch vrienden. Op den toestand, die een oogenblik ontstond, was gelukkig deze paradox van toepassing „eerlijke tegenstanders zijn meestal de beste medestrijders!". Wij hebben gemeend goed te doen bij de opsomming van het werk ook duidelijk te belichten, de geest en de bedoeling waarmede het verricht werd. Hoewel dit werk oogenschijnlijk niet omvangrijk was, vorderde het van bestuur en leden veel tijd en zorg. Het bestuur besloot nl. in zijn eerste vergadering iederen Maan dag in Amsterdam bijeen te komen, om de gebeurtenissen der afge loopen week te overzien en om zoo noodig paraat te zijn, wanneer ingrijpen of handelend optreden nuttig en gewenscht zou zijn. Zoo hadden er dus in het tijdvak 18 Nov. 1935 tot 31 Dec. 1936 52 bestuursvergaderingen en bestuursconferenties plaats. In deze bestuursvergaderingen werden nauwkeurig de agenda s der alge- 123

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 119