Afdeeling „Het Zuiden". JAARVERSLAG OVER 1936. Wanneer wij in enkele zinnen een overzicht zouden moeten geven van het wel en wee, en van het doen en laten onzer afdeeling over het afgeloopen jaar, dan zouden deze als volgt kunnen luiden: In en rondom de organisatie speelden zich geen groote en schok kende gebeurtenissen af. In tegenstelling met vorige jaren verliep alles kalm en rustig. In den toestand der bedrijven trad geen merk bare verbetering in. Het was dus een vrij kalm en rustig jaar. Inderdaad, wanneer wij ons herinneren, dat in onze Zuidelijke gewesten in het jaar 1928 bijna alle bioscopen gesloten waren van wege het groote conflict met de vereeniging van Noord-Brabant- sche en Limburgsche Gemeenten, en als een uitvloeisel daarvan in 1934 voor een bijna vol jaar de exploitaties in Venlo en Tegelen werden stilgelegd, dat in 1935 de leiders der Gezinsfilmactie stad en land afreisden om te fulmineeren tegen den Nederlandschen Bioscoop-Bond en dus ook tegen onze daarvan deel uitmakende Zuidelijke afdeeling, en wij moeten dan constateeren, dat niets van dien aard zich in het afgeloopen jaar heeft afgespeeld, dan mogen wij met recht zeggen, dat 1936 was, een kalm en rustig jaar. Tegelen verstoorde die rust niet. Immers daar bleef het eenige bestaande bioscooptheater nog steeds op last van het Hoofdbestuur gesloten, omdat het gemeentebestuur niet wilde toegeven aan den van Bondswege gestelden eisch, n.1. opheffing van het z.g. jeugd- verbod. Zoo nu en dan zijn er echter teekenen waar te nemen, die er op wijzen, dat men in de kringen der burgerij die sluiting begint moe te worden en dat men het zou toejuichen, indien er een minne lijke en bevredigende oplossing zou kunnen gevonden worden, waardoor het bioscooptheater weer zijn deuren zou kunnen openen en de bevolking van Tegelen weer in eigen gemeente en eigen omgeving van de film zou kunnen genieten. Wij meenen dus, dat er gegronde hoop bestaat, dat 1937 deze oplossing brengen zal. Slechts een kort oogenblik dreigde er eenige onrust te ontstaan. Het was n.1. in Maart, dat de „Limburger Koerier" een vrij zon- 152

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 148