DE FILM-IMPORT. De voordeden, welke het Nieuwe Leden- en Zakenbesluit in het afgeloopen jaar geboden heeft, zijn in zekeren zin overscha duwd door het nadeel, ontstaan door een te ruim aanbod van films. Doordat een lukrake toevoer van nieuwe zaken onmogelijk is gemaakt, moet vanzelfsprekend het aantal beschikbare films over een zich langzaam uitbreidend aantal theaters worden verdeeld. Zulks wordt echter voortdurend moeilijker, aangezien de film- import bezig is ten aanzien van de afzetmogelijkheid buiten iedere normale verhouding te groeien. Zoo bedroeg in 1936 het aantal geïmporteerde groote speelfilms 573 tegen 514 in 1935, derhalve een toename met 11,4 Wanneer men nu bedenkt, dat het aantal zgn. „eerste week"- theaters in de groote steden ten hoogste ca. 300 filmpremière; verwerken kan, dan springt wel aanstonds in het oog hoezeer de markt ten onzent wordt overvoerd. Zooals de toestand thans is, kan een groot aantal films nimmer een behoorlijke première beleven, daargelaten dat een belangrijk percentage van den import van dien aard is, dat het geen vertoo ning waard is zelfs. Op deze wijze verhuist onnoodig kapitaal naar het buitenland, dat ons bedrijf zich zeer zeker met eenig overleg zou kunnen besparen. Maar er is meer. Het moet immers niet worden onderschat, da: op deze wijze de films, welke voor vertooning in aanmerking komen, onnoodig duur worden, aangezien de kosten van de overige films vanzelfsprekend voor een deel op de films, die in roulatie zijn, moeten worden verhaald. Het behoeft wel geen betoog, dat zulks tot gevolg heeft een minder goeden gang van zaken niet alleen bij het verhuurkantoor, doch ook bij den exploitant, wiens bedrijfs kosten, hetzij doordat hij overbodig materiaal huurt, hetzij doordat hij teveel moet betalen, belangrijk worden verzwaard. De absolute sluiting van het filmverhuurbedrijf heeft men aan vankelijk als een middel gedacht om in den bestaanden abnormalen toestand verbetering te brengen. Deze verbetering is tot hede:: echter uitgebleven. Het Hoofdbestuur zoowel als de Bedrijfsafdeeling Filmverhuur ders hebben het vraagstuk van den filmimport reeds meermaler, ernstig onder de oogen gezien. De moeilijkheden van een reglemen teering te dezen aanzien, mede met het oog op de weinig geluk kige ervaringen hieromtrent in het buitenland opgedaan, niet on derschattend, zijn voornoemde colleges niettemin meer en meer de 18

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 18