Wij aarzelen niet hier vast te stellen, dat de door ons gewraakte critiek in vele gevallen schade heeft toegebracht aan onze leden en in een enkel geval zelfs in die mate, dat de roulatie van de film in kwestie daardoor ernstig werd bemoeilijkt. Het pleit daarom voor onze Nederlandsche filmproducenten, dat zij met negeering van de onbehouwen aanvallen op hun werk rustig hun gang gaan. Zij doen dit in het ongeschokt vertrouwen, hetwelk ook het onze is, dat de Nederlandsche filmindustrie, zij het dan geen rijke, dan toch altijd nog een goede en behoorlijke toekomst heeft. Zou het daarom niet veeleer een daad van nationalen zin zijn van de pers, indien zij zich tot taak stelde het Nederlandsche publiek krachtig op te wekken naar de Nederlandsche film te gaan zien juist omdat het een ..Nederlandsche" film is? Minimum-entreeprijzen-reglement Reeds in ons vorig jaaroverzicht constateerden wij, dat de daling van de recette-cijfers in het algemeen haar oorzaak vond in de verlaging van den entreeprijs, waartoe de leden-exploitanten de laatste jaren onder den druk der minder gunstige economische omstandigheden moesten overgaan, alsook in het verschijnsel, dat zij, die vroeger de duurste rangen in de theaters bezetten, stilaan naar de goedkoopere plaatsen verhuisden. De verlaging van de entreeprijzen was echter vooral den laat- sten tijd zoodanige proporties gaan aannemen, dat zij niet alleen schadelijk moest worden geacht voor de bedrijfsbelangen van de leden in het algemeen, maar ook op bedenkelijke wijze de standing van ons bedrijf in gevaar bracht. Men zie maar eens naar de gegevens, welke wij dienaangaande hebben verzameld en in de inleiding, aan dit verslag voorafgaande, hebben gepubliceerd. Tegenover een abnormale toename van het aantal verkochte entreebewijzen in de laagste prijzenklasse staat een groote vermindering van dit aantal in die prijzenklassen, welke juist het inkomen van de theaterexploitanten moeten op leveren. En het gaat toch niet aan, dat voor iederen prijs, zelfs tot een dubbeltje toe, toegang wordt verleend tot een bioscooptheater, ter wijl vooral den laatsten tijd aan de architectonische verzorging, de technische outillage, het comfort, de artistieke kwaliteiten der films en aan de actualiteit der vertooningen de hoogste eischen worden 21

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 21