practische beteekenis gaat krijgen. Een beteekenis, welke voor het film- en bioscoopbedrijf ontegenzeglijk van het grootste belang kan zijn. Naar aan de Commissie uit haar ter beschikking staande gege vens is gebleken, wordt de televisie toegepast met directe en indi recte opnamen en uitzending; de resultaten met indirecte opnamen schijnen vooralsnog beter te zijn en de indirecte toepassing, waarbij dus de film als hulpmiddel wordt gebruikt, lijkt dan ook het meest voor de hand te liggen. De Commissie verwacht, dat bij de toepassing van de televisie films van actualiteiten .alsmede shorts een voorname rol zullen spelen, al behoeft het daarom in het geheel niet uitgesloten te zijn, dat men zich ook op de groote amusementsfilms zal werpen. Verder wordt in dit advies onder de aandacht van het Hoofd bestuur gebracht, dat de bioscoopexploitanten in Engeland in het afgeloopen jaar reeds genoodzaakt waren zich te verweren, omdat verschillende journaalfabrikanten hetzelfde journaal-programma, hetwelk zij aan de bioscoopexploitanten hebben verhuurd, elders ter vertooning brengen door middel van televisie en wel in hetzelfde tijdsbestek, waarin dit programma nog in de bioscopen in roulatie is. Als een van de mogelijkheden werd nog naar voren gebracht, dat de aanvankelijke toepassing van de televisie zal bestaan in het uitzenden van films binnen bepaalde rayons, waarbij, gesteld dat in verband met den vermoedelijk hoogen prijs niet in voldoende mate over televisieontvangtoestellen wordt beschikt, waarschijnlijk ge bruik zal worden gemaakt van een aantal lokalen, waarin wellicht tegen een geringen toegangsprijs geteleviseerde films ter vertooning worden gebracht. Televisie in dezen vorm zou volgens de Com missie een directe concurrentie met ons bedrijf kunnen beteekenen. De Commissie stelt er daarom prijs op in haar advies nu reeds als haar overtuiging uit te spreken, dat de ontwikkeling van het televisie-vraagstuk in zoodanige richting gaat, dat het van groot belang moet worden geacht, de belangen van de leden van den Bond veilig te stellen met het oog op hetgeen zich bij de aanvanke lijke toepassing van de nieuwe vinding met betrekking tot het film en bioscoopbedrijf zou kunnen voordoen. Hierbij heeft de Commissie nog overwogen, dat het, ook al zouden maatregelen, reeds nu door den Bond genomen, voor het oogenblik weinig zin hebben, vaststaat, dat eventueele maatregelen in de toekomst dubbel effectief zullen zijn, omdat er door bereikt wordt, dat het, indien bijv. de televisie eerst over eenige jaren practische beteekenis krijgt, dan niet moge- 39

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 39