Klachten betreffende overtredingen van de wettelijke voor schriften van de zijde onzer leden kwamen ook dit jaar sporadisch en zelfs in mindere mate voor dan andere jaren. In de meeste gevallen kon het Hoofdbestuur zijn bemiddeling verlecnen, zoodat het bij een waarschuwing kon blijven. Met de Commissie was destijds overeengekomen, dat de Bond er zijn medewerking toe zou verkenen, om te voorkomen, dat films, welke nog niet gekeurd waren, in persvoorstellingen zouden worden vertoond. De leden van den Bond hebben zich, behoudens een enkele uitzondering, in het algemeen nauwkeurig aan deze afspraak gehouden. Een geval deed zich voor, waarbij door een niet bij den Bond aangesloten onderneming in een tweetal bioscopen van leden van den Bond persvoorstellingen zijn gegeven van een door haar ver vaardigde film, welke nog niet door de Commissie was gekeurd. Naar aanleiding hiervan heeft het Hoofdbestuur op verzoek van de Centrale Commissie er bij de leden van den Bond op aange drongen in den vervolge hun theaters niet meer voor persvoorstel lingen beschikbaar te stellen, voor het geval nog niet door de Cen trale Commissie toegelaten films ter vertooning worden aangeboden. In een ander geval werd door een lid-filmverhuurder een niet gekeurde film, zulks in strijd met de afspraak, die te dien opzichte door ons was gemaakt, voor een tweetal journalisten vertoond, waarvan bekend was, dat zij als keurders van de K.F.C, optraden. Deze journalisten verklaarden dan ook in hun artikelen uitdruk kelijk, dat de betreffende film alleen voor volwassenen toelaatbaar was te achten, hetgeen beslissend is voor de Katholieke nakeuring. Naar aanleiding hiervan is onzerzijds een ernstig onderzoek in gesteld. Het Hoofdbestuur vestigde er voorts nog de aandacht van de leden op, dat door de leden filmverhuurders geen ongekeurd film- reclamemateriaal aan bioscooptheaters mag worden toegezonden en dat, indien desondanks directies van bioscooptheaters dergelijk ongestempeld materiaal ontvangen, zij hiervan het Hoofdbestuur onmiddellijk in kennis moeten stellen, opdat tegen het in gebreke zijnde lid zou kunnen worden opgetreden. Meermalen werden in het afgeloopen jaar tusschen den Bond en de Huishoudelijke Commissie besprekingen gehouden van inter nen aard. De bijzondere regeling, welke het vorig jaar werd getroffen ten aanzien van de keuring van Nederlandsche actualiteitenfilms, is in 46

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 46