-coop, die te Winterswijk bestaat, die van den heer M. Scharp- hörn, reeds als gevolg van de tijdsomstandigheden met verlies w »rkt. Ook de heer Scharphorn zelf heeft in een adres aan den Raad aan de hand van cijfers aangetoond, dat deze belastingverhooging den ondergang van zijn bedrijf zou beteekenen. De Raad heeft dan ook dit voorstel verworpen. Gedeputeerde Staten bleven echter aandringen op verhooging der vermakelijkheidsbelasting, naar aanleiding waarvan het Hoofd bestuur de bescherming van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ingeroepen, waarbij het is mogen ge lukken van Zijne Excellentie de toezegging te verkrijgen, dat een lagere belasting op vermakelijkheden voor bioscopische voorstel lingen dan voor andere vermakelijkheden geen bezwaar zou ont moeten, indien zulks noodzakelijk moest worden geacht om voor her eenige bioscoopbedrijf ter plaatse een exploitatie-verlies te voorkomen, hetwelk van de belastingverhooging het gevolg zou kunnen zijn. Vervolgens hebben B. en W. opnieuw een voorstel tot verhoo ging der vermakelijkheidsbelasting aanhangig gemaakt, n.1. om deze belasting te verhoogen van 10 op 15 ïn een adres aan den Raad heeft het Hoofdbestuur zich ook tegen dit nieuwe voorstel verzet, zich beroepende eenerzijds op het stand punt van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, anderzijds op de motiveering van B. en W. zelf, die immers in de toelichting op hun voorstel erkenden, dat het bioscoopbedrijf te Winterswijk geenszins bloeit. Het is ons intusschen een genoegen in dit verslag nog te kunnen vastleggen, dat als resultaat van onze bemoeiingen de Raad der gemeente Wmterswijk besloten heeft de belasting voor bioscoop voorstellingen te verhoogen van 10 tot slechts 12%. De gemeente Smallingerland, waar in het tot deze 'ge meente behoorende dorp Drachten, een bioscoopbedrijf gevestigd is. bracht in het afgeloopen jaar de erkenning, waarvoor we zoo lang reeds als het ware gevochten hadden, dat de vermakelijkheids belasting niets anders is, dan een verkapte bedrij f sbelasting, aan gezien zij in werkelijkheid niet door het bioscoopbezoekend publiek, maar door de ondernemers wordt betaald. In het begin van het jaar 1934 had de gemeente Smallingerland (Drachten), die voor de kosten harer huishouding op Rijksonder- stand is aangewezen, gevolg gegeven aan een wenk van Regee- 59

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 59