lei wijzen gedurig blijk gegeven van Haar intense belangstelling voor de film. Wij roepen in dit verband in de herinnering terug Haar spontane geste om de Roode Kruis-film „De Witte Engel", die Zij met een bezoek had vereerd, warm aan het Nederlandsche publiek aan te bevelen. Aan de taak om in dit verslag den aanstaanden Gemaal onzer Prinses eerbiedig welkom te heeten als den toekomstigen Prins der Nederlanden, paart zich de gelukkige omstandigheid, dat wij in Zijne Koninklijke Hoogheid bovendien mogen begroeten een trouw vriend van de bioscoop en een kundig en enthousiast amateur- cineast. Geen wonder, dat het Hoofdbestuur, als het ware verrast door de belangstelling van de hoogste persoonlijkheden in den lande, aan zijn gevoelens van sympathie en dankbaarheid jegens het Kroon- prinselijk Paar op bijzondere wijze uitdrukking heeft willen geven. Het Hoofdbestuur heeft gemeend dit het beste te kunnen doen door het initiatief te nemen tot de aanbieding van een geschenk van groote en blijvende waarde, geheel passend in het raam der cinema- tographie en een onderdeel vormend van het Nationaal Huwelijks geschenk. Besluiten wij met den wensch, dat de hooge belangstelling, waarin de film zich in het afgeloopen jaar zoozeer heeft mogen verheugen, in de toekomst rijke vrucht moge afwerpen. Orde in de bioscopen. Naast de groote belangstelling, waarin de film zich voortdurend mag verheugen, is zij af en toe het voorwerp eener belangstelling, welke minder door ons op prijs wordt gesteld. Wij doelen hiermede o.m. op de agitatie, welke zich in het begin van dit jaar heeft afgespeeld rond de film „Heldenkermis". Voor de film in ons land werd uitgebracht, hadden tijdens de vertooningen daarvan in België reeds ongeregeldheden plaats ge grepen en was in dat land van bepaalde zijde een actie tegen de film ontketend, een actie, welke aanstonds in ons land werd overgenomen, nog vóór hier te lande een vertooning had plaats gehad, vóór ook maar iemand dus van den inhoud van de film had kennis genomen. Op Vrijdag 7 Februari ging de première van deze film in een der groote bioscooptheaters te Amsterdam en reeds op den eersten vertooningsavond waren er ongeregeldheden, welke den inzet be- 9

Jaarverslagen | 1936 | | pagina 9