WIJZIGING DER STATUTEN Was reeds in 1936 een groot gedeelte van den Hoofdbestuurs- arbeid gewijd aan de voorbereiding eener principieele wijziging van de Bonds-Statuten, in 1937 is dit omvangrijk en tijdroovend werk met önvermoeiden ijver voortgezet. Op 25 Mei reeds kon over het concept der nieuwe Statuten een bespreking plaats hebben met den Afdeelingsraad, die daarmede in groote lijnen accoord ging, en op 9 Juni was het Hoofdbestuur zoover, dat de nieuwe grondwet aan de ledenvergadering ter goed keuring kon worden voorgelegd. Op de agenda van de Buitengewone Algemeene Vergadering van 12 Juli was terzake een voorstel geplaatst, doch dit kon niet in behandeling worden genomen, omdat het vereischte quorum niet ter vergadering aanwezig was. Volgens de presentielijst waren van de 438 zaken, door de leden geëxploiteerd, maar 208 zaken vertegenwoordigd, terwijl over eenkomstig artikel 42 van de Statuten besluiten tot wijziging van de Statuten slechts kunnen worden genomen in een Algemeene Ledenvergadering, waarin minstens der kiesgerechtigde zaken vertegenwoordigd moet zijn met een meerderheid van 2/s van het aantal stemmen. Derhalve moest de vergadering worden verdaagd en eerst in de tweede vergadering zou ongeacht het aantal aan wezige leden een besluit kunnen worden genomen met een meer derheid van 2/3 der uitgebrachte stemmen. Deze vergadering werd gehouden op 2 Augustus d.a.v. In deze vergadering, waarvoor veel belangstelling bestond, is het concept- Statuten na uitvoerige behandeling met nagenoeg algemeene stem men goedgekeurd. Dit besluit moet voor onze organisatie van de grootste beteekenis worden geacht en wel om tweeërlei redenen. Eerstens, omdat in de nieuwe Statuten de mogelijkheid is open gesteld de normen te regelen, waaraan de leden en adspirant-leden moeten voldoen bij het exploiteeren hunner bedrijven en zaken, het oprichten van nieuwe bedrijven en zaken en het intreden in, en overnemen van bestaande bedrijven en zaken. Hierdoor zijn de pogingen van de laatste jaren om te komen tot een bedrijfsordening telkens voor een beperkten duur, beëindigd, om plaats te maken voor organieke wetten, wetten dus, die recht streeks uit de grondwet, in dit geval de Statuten, voortvloeien. Ten aanzien van het exploiteeren van bestaande zoowel als van nieuwe zaken zal op deze wijze een regelmatige, veilige weg kunnen 10

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 10