Ook dit Bureau stelde er prijs op de beschikking te verkrijgen over de noodige gegevens omtrent het bioscoopwezen in Neder- land. Vandaar dat er tusschen beide bureaux een samenwerking is ontstaan, welke na eenig overleg tot resultaat heeft gehad, dat in het najaar aan alle leden vn den Bond een aanvraagformulier is gestuurd ten einde de benoodigde gegevens te verzamelen. Dank zij de medewerking van de leden heeft het Centraal Bureau nog voor het eind van dit jaar de binnengekomen gegevens kunnen verwerken tot een statistiek van de op 1 Januari 1937 in bedrijf zijnde bioscopen. In deze statistiek werden alleen bioscopen opge nomen, waar regelmatig, zij het niet op alle dagen van de week, filmvoorstellingen werden gegeven. Ook de z.g. reisbioscopen ble ven voorloopig nog buiten beschouwing, evenals instellingen, welke in besloten kring filmvoorstellingen geven, zooals sociëteiten, ver- eenigingen, enz. De gegevens betreffende het bioscoopbezoek zijn gepubliceerd uitsluitend voorzoover zij betrekking hebben op de 7 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. Tenslotte zijn nog verzameld gegevens omtrent de ter keuring aangeboden films. Door deze statistiek, welke bij de Rijksuitgeverij te Den Haag is verschenen en waarvan een exemplaar aan alle leden is toegezon den, heeft het Hoofdbestuur de beschikking gekregen over uitste kend materiaal, dat dit College bij zijn verdere werkzaamheden niet anders dan groote diensten kan bewijzen. Dat de 333 biosco pen, welke ons land op 1 Januari 1937 telde, gezamenlijk 174.145 zitplaatsen hadden, dus gemiddeld ongeveer 523 zitplaatsen per bioscoop, was b.v. tot dan toe aan weinigen van ons bekend. Per 1000 inwoners blijken er volgens deze statistiek 219 zitplaatsen per week-programma te zijn. Voorts zij eruit vermeld, dat het bioscoopbezoek gelijk te stellen is met een gemiddeld bezoek, een maal per week, van de volgende procentages van de bevolking: Amsterdam: 22.4%; Rotterdam: 17.7%; Den Haag: 20.3%; Utrecht: 14.6%; Haarlem: 16.7%; Groningen: 10.11%; en Eind hoven: 11.9 Te Amsterdam blijken gemiddeld 38.5 der beschikbare zit plaatsen bezet te zijn, te Rotterdam 32.7 te Den Haag 31.4 te Utrecht 21.4 te Haarlem 34.5 te Groningen 32.5 en te Eindhoven 24. 9 Deze statistiek geeft ongetwijfeld een belangwekkend beeld van de ontwikkeling, den omvang en de beteekenis van het bioscoop wezen in ons land. Ook de vermelding, dat circa 3000 personen in het bioscoop- 34

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 34