107 geschillen door leden-filmverhuurders contra ieden-exploi- tanten, 34 geschillen door leden-exploitanten contra leden-filmver- huurders, 4 geschillen tusschen filmverhuurders onderling en 4 geschillen tusschen exploitanten onderling, 7 geschillen tusschen filmfabrieken en filmverhuurders, 9 geschillen tusschen donateurs en leden-exploitanten, 14 geschillen door leden of donateurs, die zich met den verkoop der geluidsfilmapparaten bezig houden contra leden-exploitanten, 4 geschillen tusschen leden en niet-leden, 1 geschil tusschen een filmfabriek en een donateur. Van de 184 in behandeling genomen geschillen werden er 50 voor de zitting ingertokken; 72 betalingsgeschillen werden behan deld, waarvan in 20 gevallen bij verstek uitspraak werd gedaan; in 19 gevallen werd ter zitting een minnelijke schikking tusschen par tijen getroffen. Ook in het afgeloopen jaar waren er verschillende interessante en belangrijke geschillen aan de orde. Een ingewikkelde kwestie was gerezen tusschen een exploitant en een filmverhuurder over het al dan niet gecontracteerd hebben eener z.g. horsserie-film, waarbij nauwkeurig moest worden nage gaan, of als grondslag der tusschen partijen bestaande overeen komst genomen behoorde te worden de productie-aankondiging in het vakblad dan wel uitsluitend de inhoud van het contract. De Commissie stelde vast, dat indien de filmverhuurder al bij het uit brengen van zijn film was afgeweken van de productie-aankondi ging, deze afwijkingen geen enkel nadeel voor de andere partij hebben opgeleverd, zoodat haar geen schadevergoeding kon wor den toegewezen. In een geschil van gelijke structuur heeft de Commissie uitspraak gedaan, dat den filmverhuurder zijn ingestelde vordering moest worden ontzegd, voornamelijk op grond, dat hij niet had voldaan aan zijn contractueele verplichtingen om de andere partij een zeker aantal films, waaruit een kleiner aantal gekozen moest worden, beschikbaar te stellen. Een geschil van gecompliceerden aard was ontstaan tusschen een der filmfabrieken en een lid van den Bond, dat tevens met de inning van licenties is belast. Het betrof hier de uitvoering eener licentie-overeenkomst. De Commissie veroordeelde de filmfabriek tot betaling der verschuldigde opname, nasynchronisatie- en export licenties. In een geschil tusschen een filmverhuurder en een exploitant heeft de Commissie aan eerstgenoemde zijn eisch tot schadever goeding toegewezen, daar de exploitant een door hem voor een 96

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 96