missie heeft dan ook als haar oordeel uitgesproken, dat het contract hetwelk de bepaling inhield, dat het stilzwijgend voor den tijd van een jaar wordt verlengd, indien een der partijen het niet drie maanden tevoren opzegt, nog een jaar van kracht is. Eenige geschillen hebben leden-exploitanten aanhangig gemaakt contra een filmverhuurkantoor, dat de door hem vervaardigde reportage der huwelijksplechtigheden op den 7en Januari 1937 niet tijdig geleverd had. Een omvangrijk geschil was ontstaan tusschen een filmverhuur der en eenige exploitanten, die met eerstgenoemde een gecompli ceerde collectieve overeenkomst waren aangegaan betreffende eenige films. De Commissie heeft daarin uitspraak gedaan, dat het optierecht van de exploitanten op een bepaalden datum vervallen moet worden geacht. In een geschil tusschen een filmverhuurder en een exploitant werd aan eerstgenoemde zijn vordering ontzegd, nadat de Commissie had vastgesteld, dat het contract, waarop de vordering steunde, reeds. eerder door den wil van den verhuurder was ontbonden. Met betrekking tot de buitenlandsche exploitatie eener Neder- landsche documentaire film was een geschil gerezen tusschen den producent en den kooper. Laatstgenoemde beschuldigde den produ cent ervan in strijd met zijn contract te hebben gehandeld door een gedeelte der film ook aan een buitenlandsche firma te verkoopen. Uit het door de Commissie ingesteld onderzoek bleek evenwel, dat eenige stukjes van de film slechts voor cultureele doeleinden door den producent waren afgestaan onder de voorwaarde, dat de stukjes film zonder toestemming van den Nederlandschen exploitant niet vertoond zouden mogen worden. De Commissie heeft daarop de vordering van den Nederlandschen exploitant gedeeltelijk toege wezen, echter met de bepaling, dat het toegewezen bedrag eerst verschuldigd zal zijn, zoodra de betreffende gedeelten der film voor de eerste maal in het openbaar in het buitenland zullen zijn vertoond. In een geschil gerezen tusschen een Nederlandschen filmprodu cent en een Belgischen kooper, betrekking hebbende op de exploi tatie eener Nederlandsche film in België slaagde de Commissie erin een minnelijke schikking tot stand te brengen. De Commissie moest zich ook bezig houden met een geschil ont staan tusschen een filmverhuurder en een bioscoopexploitant, die in vrijwaring deed oproepen den nieuwen exploitant van het betref fende theater, daar deze het contract, waarop de eisch steunde, zou hebben overgenomen, evenals een serie andere contracten. De Com missie stelde vast. dat juist dit eene contract niet, althans niet in 98

Jaarverslagen | 1937 | | pagina 98