doch die blijkbaar ter incasseering in handen waren gesteld van het lid-filmimporteur. Na een grondige bestudeering van deze zaak, werd aan het lid- filmimporteur zijn vordering ontzegd in hoofdzaak op grond van het feit, dat de wisselbrieven reeds door een bank waren geprotesteerd en dat daarna het lid-filmimporteur het eigendomsrecht van de wisselbrieven slechts door cessie had kunnen verkrijgen en niet zooals het geval was door een blanco endossement. Door een der leden-filmfabrikanten werd een geschil aanhangig gemaakt contra een Zwitsersche onderneming van journaaltheaters. Laatstgenoemde onderneming, die zich verbonden had om journaals van den Nederlandschen filmfabrikant af te nemen, bleef hiermede in gebreke, zich erop beroepende, dat de journaals niet voldoende actualiteiten zouden bevatten. De Commissie heeft echter de vordering van het lid-filmfabrikant toegewezen, aangezien de levering geheel overeenkomstig het contract was geschied en de gedaagde partij van te voren wist, dat haar Nederlandsche actualiteiten zouden worden geleverd, waar onder er natuurlijk een groot aantal zouden zijn, die voor het buitenland weinig waarde hebben. Een der behandelde geschillen had betrekking op moeilijkheden, die waren ontstaan bij het z.g. pendelen van een journaal, waarbij betrokken waren behalve de journaalleverancier twee bioscoop exploitanten. Op grond van de gerezen moeilijkheden had één der leden-exploitanten de verdere betaling van het journaal geweigerd. Uit het door de Commissie ingesteld onderzoek bleek echter, dat het met deze moeilijkheden zoo'n vaart niet liep en dat er dan ook geen gegronde reden aanwezig was om betaling van het journaal te weigeren, weshalve de vordering van den journaalleverancier werd toegewezen. Een zeer bijzonder karakter droeg een geschil tusschen een dona teur van den Bond, die zich bezig houdt met de vervaardiging van affiches en een lid-filmverhuurder. Deze laatste had aan den dona teur een opdracht van een bioscoop-exploitant doorgegeven, om volgens een zeker ontwerp affiches te vervaardigen. De bioscoop exploitant weigerde de affiches, aangezien deze naar zijn meening niet in overeenstemming waren met het door hem goedgekeurde ontwerp. Daarentegen hield de donateur vol, dat hij de affiches 101

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 102