donateur. De donateur beweerde daarentegen, dat de vertegen woordigers van meerbedoelden handelaar wel tot het aangaan van de transactie bevoegd was. In haar uitspraak overwoog de Com missie, dat het geschil in hoofdzaak gaat om de vraag, of de ver tegenwoordiger van den handelaar al dan niet bevoegd was de transactie tot stand te brengen, dat wil zeggen, dat de kern van het geschil buiten de competentie van de Commissie van Geschil len viel, waarbij nog in aanmerking moet worden genomen, dat het geschil betrekking heeft op de exploitatie in Nederlandsch- Indië van een Fransche film, zoodat deze geheel transactie buiten het terrein, dat geacht moet worden door de Bondsarbitrage be streken te worden, valt. Eveneens verklaarde de Commissie zich onbevoegd in een ge schil tusschen een filmverhuurkantoor, dat beschouwd moet wor den als een nederzetting hier te lande van een buitenlandsche filmmaatschappij, en een anderen zelfstandigen filmverhuurder. waarbij het ging om een kwestie, die ontstaan was uit een con tract, hetwelk destijds was aangegaan tusschen den zelfstandigen filmverhuurder en de buitenlandsche filmmaatschappij. Aangezien de Nederlandsche nederzetting niet vereenzelvigd kon worden met de buitenlandsche filmmaatschappij, en bovendien in het des betreffend contract een bepaling was opgenomen, dat eventueele geschillen zouden worden berecht door den competenten rechter in Amerika, viel dit geschil buiten de bevoegdheid van de Com missie van Geschillen, die immers voor wat geschillen tusschen leden en niet-leden betreft, uitsluitend die geschillen kan behan delen, waaromtrent tusschen het lid en de andere partij is over eengekomen. daf zij ter beslechting zullen worden onderworpen aan de Bondsarbitrage. Het vorenbedoeld geschil hield weer ver band met een ander geschil tusschen twee filmverhuurders, han delend over een kwestie, hierop neerkomende, dat door den eenen filmverhuurder aan den anderen een aantal films in exploitatie waren overgedragen, terwijl naderhand bleek, dat van een deel van deze films de vertooningsrechten reeds verstreken waren. Een gedeelte van de geëischte schadevergoeding heeft de Com missie in dit geval toegewezen. Door een Engelschen assuradeur werd een geschil aanhangig gemaakt contra een lid-exploitant, waarbij terugbetaling werd ge vorderd van de schadevergoeding, die de assuradeur aan een 105

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 106