Integendeel, men is fit gebleven; zaken, die zulks noodig hadden, zijn, indien mogelijk en dat was bijna altijd het geval grondig gesaneerd; in vele zaken ook werd nieuw kapitaal geïnvesteerd; een aantal bioscopen werd voorts niet onbelangrijk uitgebreid, ter wijl vele, zoowel in de groote steden als in de kleinere gemeenten, werden verbouwd en verfraaid. Als bewijs van de voortvarendheid van sommige onzer leden moge het feit gelden, dat in verschillende opzichten met belangrijke technische proeven, o.a. wat de projectie betreft, geëxperimen teerd is. Het zou niet oninteressant zijn te weten, hoeveel kapitaal in de laatste paar jaar door dit alles, vooral ook door het aanschaffen van nieuwe en verbeterde installaties, aan de arbeidsmarkt ten goede is gekomen. Met voldoening mag ook worden vastgesteld, dat de leden steeds beter begrip aan den dag leggen voor de eischen eener juiste bedrijfsvoering. Laat ons hopen, dat de kentering ten goede zich in het komende jaar doorzet en een zekere reserve-vorming mogelijk maakt, welke ons bedrijf zoo broodnoodig heeft. De cultureele zijde Een welbegrepen bedrijfsvoering openbaart zich ook hoe langer hoe meer in het niveau, waarop het bedrijf wordt geëxploiteerd. Men toont méér dan voorheen inzicht te hebben in de cultureele zijde van de materie, welke ons in de film ter exploitatie is toever trouwd, hetgeen tot uiting komt èn in het product, dat men ver toont, èn in de wijze, waarop men het uitbrengt, èn in de zorg, die men aan den dag legt om den naam van zijn theater een zoo goed mogelijken klank te bezorgen en te doen behouden. En de materie zelve? Met haar zijn wij zoo ongeveer beland aan, wat we aan het begin van dit overzicht met het distinctief „openbaar" hebben aangeduid. De stijgende bezoekcijfers ieder jaar opnieuw alleen in de vier groote steden van ons land passeerden in het afgeloopen jaar vèr over de twintig millioen menschen de bioscooploketten toonen aan hoe de film nog niets van haar aantrekkingskracht heeft ingeboet. Integendeel, zij biologeert nog immer de massa, en dank zij haar magische kracht vestigt zij steeds wijder om zich heen haar 9

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 10