Dikwijls is den laatsten tijd geconstateerd, dat, dank zij het werk van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, het film- en bioscoop bedrijf hier te lande op een gezonde basis wordt geëxploiteerd. Dank zij dit werk bezorgt het der Overheid geen last. kost het der Nederlandsche gemeenschap niets, doch draagt het in stede daarvan ruimschoots bij in de opbrengst voor de schatkist. Het is nu deze opbrengst, die het bedrijf voortdurend de grootste moeilijkheden bezorgt. In den loop van dit jaar werd der Regeering een accountants rapport aangeboden met uitvoerig cijfermateriaal betreffende de exploitatie-uitkomsten van ons bedrijf. Hoewel dit rapport vertrouwelijk is, mogen wij toch wel zeggen, dat de daarin vervatte gegevens aantoonen. welk een enorme last op het bedrijf drukt en hoe het juist deze last is, die de winst mogelijkheden blokkeert. Tot in den treure heeft het bedrijf zich over deze lasten bij de Overheid beklaagd. Het is daardoor echter geenszins enghartig geworden; vele daden van burgerzin bewijzen, hoe het zich met een breed gebaar boven verschillende moeilijkheden heeft gesteld. Releveeren we slechts, hoe jaarlijks met onverdroten ijver een prachtige actie wordt gevoerd ten bate van het behoeftige kind, waarvan telkens niet minder dan bijna duizend kinderen profiteeren. Dit is geen eigen roem; het kan hoogstens zijn een hulde onzer zijds aan de leden van den Bond. Deze leden hebben nog onlangs uit eigen portemonnaie een aanzienlijk kapitaal bijeengebracht ten bate van hen, die vervolgd werden om geloof of ras. Zij deden dit met hetzelfde genoegen, als waarmede zij indertijd particulier een kapitaal aan den Minister van Sociale Zaken hebben overhandigd tot leniging van den eersten nood. ontstaan als gevolg van de werkloosheid, die zich toen in hevige mate deed gelden. Zij staan altijd weer klaar om hun exploitaties dienstig te maken aan de erkenning en een beter begrijpen van de hoogste nationale waarden en stellen zich in dienst van alles, wat de natie dienen en vooruitbrengen kan. Zeer mooie initiatieven zouden in dit opzicht zijn aan te geven. Waarom is het nu zoo moeilijk voor de Overheid, om hun, die in dit bedrijf hun brood verdienen, ook met een gebaar, dat niet anders zou zijn, dan een daad van eenvoudige rechtvaardigheid, tegemoet te komenEen daad, neerkomend op die verlaging van lasten, welke ons bedrijf zoozeer van noode heeft en waarom reeds zoo lang en met zooveel klem is gevraagd. 11

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 12