van kracht te doen zijn, totdat de Ledenraad zich daarover zou heb ben uitgesproken, zulks met het oog op de bij dezen Raad in te dienen concept-bedrij f sreglementen, nadat de Koninklijke Goed keuring op de Statuten verkregen was. In het algemeen kan men zeggen, dat het, wat de toepassing betreft, overeenstemt met die van het Nieuwe Leden- en Zaken- besluit, zij het met dit verschil, dat geen strak geformuleerde normen zijn gesteld, zoodat het Hoofdbestuur over iedere aanvrage naar bevind van zaken kan beslissen. In het afgeloopen jaar bereikten het Hoofdbestuur 54 aanvragen om vergunning ingevolge het Overgangsbesluit voor het vestigen van nieuwe bioscopen. Daarvan werden 14 toegestaan, 22 gewei gerd, 8 ingetrokken en 10 aangehouden. Voorts werd in 25 gevallen krachtens dit besluit toestemming verleend tot het overnemen van bestaande permanente, of reizende bioscoop-ondernemingen. In 3 gevallen werd een dergelijke aanvrage geweigerd en in 2 aange houden. In 1 geval werd verplaatsing van een bioscoop gevraagd en toegestaan. Het is wellicht interessant in dit verslag eenige cijfers te vermel den over de geheele vier-jarige periode, gedurende welke voren- vermelde bedrij f sbesluiten voor het eerst sedert 11 Februari 1935, hebben gewerkt. In dezen tijd werden in totaal 229 aanvragen bij den Bond inge diend tot het vestigen van nieuwe zaken, waarvan er 20 zijn inge trokken. De gevraagde toestemming werd verleend in 82 gevallen, waar er rekening mede moet worden gehouden, dat niet in alle gevallen de requestrant van zijn verkregen recht gebruik heeft gemaakt. Het bedrijf ten zegen Wij aarzelen niet te zeggen, dat de bemoeiingen van Bondswege op het gebied van de vestiging van nieuwe- en het overnemen van bestaande zaken het bedrijf ten zegen zijn geweest. En het is prettig te ervaren, hoe de weg, door den Bond in dit opzicht gevolgd, geheel parallel loopt met dien, welke van Overheidswege wordt bewandeld. Op tal van takken van bedrijf is de vestigingswet van toepassing verklaard, meestal met een spertijd, na afloop waarvan aan een complex van voorwaarden, waarin het behoefte-element bovendien een rol speelt, moet worden voldaan, om in een van deze takken een bedrijf te kunnen uitoefenen. 18

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 19