de hand, dat het Hoofdbestuur, aan welk College uiteraard het toenemend streven in het buitenland tot het nemen van maatregelen ter bescherming van eigen industrie en de politiek in dit opzicht geleidelijk aan door de Nederlandsche Regeering gevolgd, niet konden ontgaan, de mogelijkheid van werkverruiming in dezen tak van het filmbedrijf in den loop van het jaar ernstig onder het oog zag. Overwogen werd, of het dwingend voorschrijven van de ver vaardiging van copieën van buitenlandsche films, welke hier te lande worden gedistribueerd, niet de gewenschte werkverruiming zou kunnen brengen, waardoor de belangen van de hier te lande gevestigde filmfabrieken zouden worden gediend. Ook van de Rijkscommissie voor de werkverruiming te 's-Gra- venhage kwam in den loop van Mei van dit jaar een schrijven bij het Hoofdbestuur binnen met een uitnoodiging tot een onderhoud, waarbij over deze aangelegenheid van gedachten zou kunnen wor den gewisseld. Al was uit de door het Hoofdbestuur met de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders en afzonderlijk met de leden-filmfabrikanten van den Bond gevoerde besprekingen gebleken, dat deze materie geens zins zoo eenvoudig was als zij er uitzag en een regeling inzake het afdrukken van filmcopieën hier te lande waarschijnlijk geen werk verruiming van beteekenis voor het bedrijf ten gevolge zou hebben, maar wel vele nadeelen van verschillenden aard, zegde het Hoofd bestuur, dat bij de bespreking met genoemde Commissie vertegen woordigd werd door den Vice-Voorzitter en den Directeur van den Bond, aan deze Commissie toe, een uitvoerig onderzoek in te stellen en de resultaten daarvan ten spoedigste aan haar over te leggen. Uit het onderzoek van Bondswege is gebleken, dat van de tot dusver in Nederland geïmporteerde films, hier te lande slechts van één onderneming copieën worden vervaardigd, n.1. van haar buitenlandsch journaal. Men zou dus moeten aannemen, dat vervaardiging van copieën hier te lande van de drie millioen meter film, welke in Nederland jaarlijks in omloop worden gebracht, de werkgelegenheid in de bestaande filmfabrieken niet onbelangrijk zou kunnen uitbreiden, 32 In het begin van 1939 ging een tweede onderneming er toe over de copieën van haar buitenlandsch journaal in een Nederlandsche filmfabriek te doen vervaardigen.

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 33