ware het niet, dat een groot aantal factoren deze uitbreiding teniet doet. Zoo dient men er rekening mede te houden, dat een groot aantal films wordt geïmporteerd, waarvan slechts één copie in roulatie komt, zoodat het bijna onmogelijk is hiervan b.v. een duplicaat negatief naar Nederland te krijgen voor het afdrukken van een copie. Verder zal het afdrukken van copieën in Nederland een aantal arbeiders in de titelfabricage overbodig maken en dezen tak van bedrijf bovendien benadeelen. Ten slotte zal een rationeele werkverdeeling van het personeel, welke thans als gevolg van seizoensinvloeden niet mogelijk is, het mogelijk maken, dat bij vervaardiging van copieën in Nederland de toevloed van nieuwe opdrachten voor een belangrijk gedeelte met het bestaande personeel wordt verwerkt. De werkverruiming, welke over zou blijven, zou, naar deskundige berekening heeft uitgewezen, zoo goed als tot nihil worden geredu ceerd, wanneer hetgeen bij zelfvervaardiging van filmcopieën te verwachten valt de fabrieken de bestaande installaties gaan vervangen door de nieuwste, welke op het gebied van copieering in het buitenland bestaan. Hiervan zijn er o.a. in Parijs, die een capaciteit bezitten van 3000 meter per uur, zoodat met een zulk een machine alle voor Nederland benoodigde copieën kunnen worden vervaardigd. Afgezien dus van het gevaar, dat zelfvervaardiging van film copieën de betrokken bedrijfstakken wel eens meer zou kunnen schaden dan bevoordeelen, zonder dat het doel werkverruiming van beteekenis wordt bereikt, zijn er zooveel bezwaren van bedrijfstechnischen en economischen aard, dat het zelfs niet denk beeldig zou zijn, indien door een verplichte copieering van films het geheele bedrijf zou worden ontwricht. Men denke slechts aan de moeilijkheden in verband met de aanschaffing van een duplicaat negatief, tengevolge waarvan gebruik zou moeten worden gemaakt van duplicaat-negatieven, welke in groote landen in omloop zijn. en die vanzelfsprekend eerst zouden kunnen worden benut, nadat ze daar gemist kunnen worden. Wat de economische bezwaren betreft, hebben wij reeds gewezen op de gedeeltelijke vernietiging van een belangrijken bedrijfstak, namelijk van de titelindustrie. Hierbij komt het gevaar van overbelasting van de bestaande filmfabrieken, die tot heden alle op gezonde basis worden geëxploi- 33

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 34