hoegenaamd geen uitzonderingsgeval betrof en het valt te betreu ren, dat sommige leden nog steeds niet willen inzien, dat juist het drijven van vereenigingen naar verlaging van entreeprijzen voor filmvoorstellingen een gevaar beteekent voor het bedrijf. Het Hoofdbestuur was op dit gebied steeds intolerant, zich op het standpunt stellend, dat, indien vereenigingen filmvoorstellingen wenschen te geven of te doen geven, zij de prijzen hebben aan te houden, die gelden voor de gewone bioscoop, uitgezonderd vanzelf, wanneer het besloten voorstellingen betreft, die voor de leden gratis toegankelijk zijn. Dit laatste geval staat vanzelfsprekend buiten de bemoeiingen van het Hoofdbestuur. Het behoeft wel geen betoog, dat een reglement als het onder havige veel meer aan overtreding blootstaat dan welk reglement ook, terwijl de controle meestal moeilijk is. Het Hoofdbestuur kreeg in het afgeloopen jaar mede dank zij de activiteit van de Afdeelingsbesturen en den Afdeelingsraad, die krachtens artikel 16 van het Minimum-Prijzen-Reglement belast zijn met het toezicht op de naleving van de ingevolge dit reglement genomen besluiten en van zijn voorschriften, vele klachten ter zake van overtreding van het Minimum-Prijzen-Reglement te behandelen. Ter geruststelling moge hieraan worden toegevoegd, dat de klachten over het algemeen niet van dien aard waren, dat krachtig ingrijpen noodzakelijk was. Meestal kon worden volstaan met het geven van een schriftelijke reprimande. In twee gevallen heeft het Hoofdbestuur artikel 17 der Statuten moeten toepassen. Verwacht mag worden, dat, nu de leden langzamerhand in de practijk van dit reglement zijn ingeleefd, het Hoofdbestuur in de naaste toekomst eventueele overtreders niet meer zoo clement zal behandelen als in het afgeloopen jaar het geval is geweest. Dikwijls ook zijn de afdeelingsbesturen zelf krachtens artikel 17 van het reglement waarschuwend opgetreden ten opzichte van de in het ressort hunner afdeeling gevestigde leden, die zich aan over treding schuldig hadden gemaakt en in enkele gevallen is zelfs een sanctie toegepast. De regeling van het toezicht, alsmede de toepassing van sancties lijkt ons een materie, welke o.a. terwille van de uniformiteit bij een komende wijziging van het reglement, opnieuw zal moeten worden bekeken, al wil daarmede geenszins gezegd zijn, dat zij in het afgeloopen jaar niet heeft voldaan. Dit laat natuurlijk niet weg, dat een en ander nog voor verbetering vatbaar zou zijn. 38

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 39