groote gevaren, welke aan een toestemming waren verbonden. Op deze wijze immers zou door een achterdeur binnenkomen, wat men bij de voordeur had uitgewezen. Wel is in studie genomen een nieuwe smalfilmclausule ten be hoeve van filmcontracten, welke eenvoudiger is dan de bestaande. Deze aangelegenheid is ter nadere uitwerking in handen van het Dagelijksch Bestuur gesteld. Dit jaar is wederom een soepel gebruik gemaakt van de Lijst van Geen Bezwaar, ten einde aan bepaalde moeilijkheden tege moet te komen. Ook uit de cijfers welke ons ter beschikking staan, o.a. uit de statistische gegevens van de gemeente Amsterdam, waarin gedurende het afgeloopen jaar voor het eerst de bezoek en ontvangstcijfers zijn opgenomen van filmvoorstellingen, welke buiten de bioscoop gegeven worden, blijkt, dat de smalfilmvoor- stellingen, welke van vorenbedoelde voorstellingen slechts een gedeelte uitmaken, niets te beteekenen hebben. De omzetcijfers van deze voorstellingen zijn wel zeer miniem. Voorzoover aan de Centrale Commissie een hooger aantal stomme films, dit zijn voornamelijk smalfilms, ter keuring is aangeboden als vorige jaren, valt slechts op te merken, dat deze films van amateurs zijn, of vervaardigd voor cultureele of wetenschappelijke instellingen of bedrijven. Hiertegen kan onzerzijds natuurlijk nimmer bezwaar bestaan. Integendeel! FILMIMPORT Tot de vraagstukken, welke sedert eenigen tijd de aandacht van het Hoofdbestuur hebben, behoort ook dat van den film-import. Wij voelen ons echter verplicht op te merken, dat de cijfers, welke wij in voorgaande verslagen te dezen aanzien publiceerden, geen juist beeld gaven van het aantal films, dat in werkelijkheid in ons land geïmporteerd wordt. Blijkens het verslag over 1938 van de Centrale Commissie, aan welker verslagen wij deze gegevens steeds ontleenden, zouden in 1938 in totaal 579 groote speelfilms aan de Centrale Commissie ter keuring zijn aangeboden (tegen 529 in 1937 en 573 in 1936). Vol gens onze gegevens echter blijkt, dat in totaal in 1938 slechts 471 groote speelfilms door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring zijn toegelaten en door het bedrijf in roulatie gebracht. Uit een nader onderzoek naar de gegevens van de Centrale Com- 47

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 48