missie is ons gebleken, dat in het door deze Commissie geregistreerd aantal opgenomen zijn alle smalfilms (boven 400 M.), bedrijfsfilms, alsmede films, die in gewijzigde samenstelling opnieuw ter keuring zijn aangeboden. Vandaar ook het verschil tusschen ons cijfer en dat van de Commissie. De bestudeering van het vraagstuk van den filmimport, dat in 1938 nog niet tot een resultaat leidde in dien zin, dat bepaalde maatregelen werden genomen, heeft inmiddels aan het licht ge bracht, dat voor de beoordeeling van den stand van zaken de tot heden gepubliceerde gegevens niet als grondslag kunnen dienen. In verband hiermede moeten wij ons onthouden van een bepaalde conclusie. De absolute sluiting van het filmverhuurbedrijf, waaronder ook het importbedrij f, heeft men beschouwd als een van de maatregelen om uitbreiding van den import tegen te gaan. Ongetwijfeld heeft deze maatregel zijn verdiensten, doch hij kan, naar thans wel ge bleken is, niet voldoende worden geacht. Voor wat de groote geluidsfilms betreft, welke dit jaar zijn geïm porteerd, is de verhouding in procenten uitgedrukt, voor de ver schillende landen als volgt: Amerika 62,7 (62,5 Duitschland 15,6 (17,3 Engeland 4,1 (6,2 Frankrijk 11 (9 Hongarije 0,2 (0,2%), Nederland 3,3 (2,2%), Rusland 1.3%: (1,4.%).») INTERNATIONAAL CONTACT De ongunstige ontwikkeling van den internationalen toestand in aanmerking nemende, is men geneigd het hoofdstuk in' zake in ternationale samenwerking voorloopig uit dit verslag te schrap pen. Van deze samenwerking is tot heden immers niets terecht gekomen en er is geen uitzicht, dat in dit opzicht vooralsnog iets te bereiken zou zijn. Deze gang van zaken is ontegenzeglijk schadelijk voor het bedrijf. Het gemis aan samenwerking hebben wij reeds gevoeld toen de smalfilmkwestie een oogenblik acuut werd; wij voelen het 48 Vorenstaande gegevens zijn ontleend aan het verslag over 1938 van de Centrale Commissie. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op 1937.

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 49