OVERZICHT Wanneer wij het steeds grooter wordend arbeidsveld van den Nederlandschen Bioscoop-Bond, alvorens dit in de komende hoofd stukken nader te verkennen, aan een soort algemeenen schouw onderwerpen, ontwaren wij duidelijk een drievoudige afbakening, n.1. van het strikt organisatorische, meer huishoudelijke terrein. van het economische terrein, en van dat gedeelte, dat aan den buitenkant ligt. het zgn. openbare. Beide laatstgenoemde grenzen aan het eerste en zijn in dit bestek slechts van belang voorzoover zij op de vorming hiervan van in vloed kunnen zijn. Moge dit. voor wat de economische zijde aan gaat min of meer voor alle bedrijfsorganisaties gelden, voor wat het openbare, het meer maatschappelijke gedeelte betreft is er wellicht géén organisatie aan te wijzen, welke door de geaardheid harer aangesloten bedrijven zóó ver open staat voor. en zoozeer onder hevig is aan het gebeuren rondom, als die van het film- en bioscoop bedrijf in ons land. De spil immers van het film- en bioscoopbedrijf is niet, zooals velen, helaas ook nog in onzen kring, meenen, de spoel, waar het celluloid om draait, maar al hetgeen, dat dank zij de spoel en dank zij het celluloid ten aanschouwe van iedereen in lichtend bewegen aan gedachten gestalte geeft, wen-schen vervult, behoeften bevre digt en nieuwe stimulansen leven doet. Zoo vinden de wisselwerking tusschen het spel voor de camera's eenerzijds en het maatschappelijk gebeuren anderzijds dit laatste op zijn beurt eveneens op den voet gevolgd door de filmcamera haar reflex op het witte doek der openbaarheid, een reflex, zóó sterk, dat zij, door de economische bovenlaag heen, wel gemak kelijk doordringen moet tot den organisatorischen achtergrond. Twintig jaar Met een vluchtige vingerwijzing dus vooruitloopend allereerst op hetgeen in de volgende bladzijden van het wel en wee van onze organisatie in het afgeloopen jaar wordt gezegd, is reeds het rang- 3

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 4